rodzina kół

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
theoldwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2 gru 2012, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Great Plains
Podziękował: 86 razy

rodzina kół

Post autor: theoldwest »

Na płaszczyźnie dane są koło \(\displaystyle{ K}\) i punkt \(\displaystyle{ P}\) nie leżący w jego wnętrzu. Znaleźć zbiór jaki tworzą środki wszystkich kół leżących w tej płaszczyźnie, przechodzących przez \(\displaystyle{ P}\) (\(\displaystyle{ P}\) należy do brzegu koła) i stycznych do \(\displaystyle{ K}\).
szw1710

rodzina kół

Post autor: szw1710 »

Mam wrażenie, że podobne zadanie tu kiedyś było. Miałem tam występ, tyle że błędny
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

rodzina kół

Post autor: timon92 »

co można powiedzieć o różnicy promieni koła \(\displaystyle{ K}\) i koła stycznego do niego przechodzącego przez \(\displaystyle{ P}\)?
theoldwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2 gru 2012, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Great Plains
Podziękował: 86 razy

rodzina kół

Post autor: theoldwest »

Blefuję, przepraszam. To będzie hiperbola tak na oko?
Ostatnio zmieniony 16 mar 2013, o 15:08 przez theoldwest, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

rodzina kół

Post autor: timon92 »

przypadek nie spytałem o to co chciałem spytać

chciałem spytać o takie coś: niech \(\displaystyle{ X,Y}\) to środki kół \(\displaystyle{ K}\) i tego drugiego; ile wynosi \(\displaystyle{ |XY - XP|}\)?

słusznie domyślasz się że będzie to hiperbola

ps. nie edytuj postów
Ostatnio zmieniony 16 mar 2013, o 15:10 przez timon92, łącznie zmieniany 1 raz.
theoldwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2 gru 2012, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Great Plains
Podziękował: 86 razy

rodzina kół

Post autor: theoldwest »

Ja źle przeczytałem Twoją wypowiedź i sprostowałem, myślałem nad tym od wczoraj i myślałem o hiperboli. Dzięki


Ja to robiłem analitycznie na pałę (tak mi łatwiej) i wyszło mi takie coś:

Bez straty ogólności załóżmy, że \(\displaystyle{ X(0,0)}\) oraz \(\displaystyle{ P(x_p,y_p),Y(y_1,y_2)}\)

Z warunków zadania mamy równanie krzywej postaci:

\(\displaystyle{ r_1+\sqrt{(x_p-y_1)^2+(y_p-y_2)^2}=\sqrt{y_1^2+y_2^2}}\) gdzie \(\displaystyle{ r_1}\) jest promieniem okręgu o środku w \(\displaystyle{ X}\)

czyli że punkty \(\displaystyle{ Y}\) płaszczyzny są środkami szukanych kół wtedy i tylko wtedy, gdy spełniają równanie \(\displaystyle{ r_1+\sqrt{(x_p-y_1)^2+(y_p-y_2)^2}=\sqrt{y_1^2+y_2^2}}\). Może tak być? Pewnie można pokazać, że to hiperbola przekształcając to równanie.

PS: Ok, nie będę już edytował.
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

rodzina kół

Post autor: timon92 »

no ale te koła mogą być styczne wewnętrznie, więc równanie jest postaci \(\displaystyle{ r_1=\left| \sqrt{(x_p-y_1)^2+(y_p-y_2)^2} - \sqrt{y_1^2+y_2^2}\right|}\)

z takiej postaci trudno zobaczyć że to jest hiperbola, radziłbym przyjąć \(\displaystyle{ X=(a,0), P=(-a,0)}\)
theoldwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2 gru 2012, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Great Plains
Podziękował: 86 razy

rodzina kół

Post autor: theoldwest »

Ano tak. Ja napisałem warunek na styczność zewnętrzną. OK, mam nadzieję, że już sobie poradzę. Dzięki za cierpliwość!
ODPOWIEDZ