Czworokąt wpisany w okrąg

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Czworokąt wpisany w okrąg

Post autor: Kacper20 »

Witam:

W okrąg o promieniu \(\displaystyle{ r}\) wpisano czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) taki, ze kąt między styczną poprowadzoną do okręgu w punkcie \(\displaystyle{ A}\) i bokiem \(\displaystyle{ AB}\) ma miarę \(\displaystyle{ 60}\).
Wyznacz pole czworokąta \(\displaystyle{ ABCD}\), jeśli \(\displaystyle{ \left| BC\right|=2\left|AC\right|}\) oraz \(\displaystyle{ \left| AD\right|=\left| DC\right|}\)
Rysunek:(wybaczcie, tylko paint mam tutaj pod ręką)


Mam następujący problem:
w chwili gdy założę, że \(\displaystyle{ BC}\) jest średnicą wszystko wychodzi jak po maśle, korzystam z tw. między styczną a cięciwą, mam kąty, liczę pole deltoidu itd.
Ale: jak udowodnic, ze to jest faktycznie średnica? mamy to dowodzic? Bo wiem, ze nie mogę sugerować się rysunkiem(na nim to wygląda jak średnica, ale to żaden dowód).
Więc: od czego wyjść w tym zadaniu, aby dojść do tego, że odcinek ten jest faktycznie średnicą okręgu? Jest jakiś sposób na proste zauważenie tego, który ja pomijam?
Dzięki za zainteresowanie

dodam jeszcze: w "kluczu" odpowiedzi jest:
Zauważenie, że kąt wynosi 90 stopni.
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Czworokąt wpisany w okrąg

Post autor: tometomek91 »

Trzeba dowieść, że to średnica:
Niech \(\displaystyle{ O}\) środek boku \(\displaystyle{ BC}\). Wtedy \(\displaystyle{ AC=OC}\), a więc trójkąt \(\displaystyle{ AOC}\) jest równoramienny. Ponadto \(\displaystyle{ \angle ACO = 60}\), więc jest on równoboczny, czyli \(\displaystyle{ BO=CO=OA}\), zatem \(\displaystyle{ BC}\) to faktycznie średnica.
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Czworokąt wpisany w okrąg

Post autor: Kacper20 »

Dzięki wielkie Po prostu głupio przeczytałem treść i skojarzyłem inne boki ze sobą.
Pozdrawiam!
juhush
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2013, o 19:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poland

Czworokąt wpisany w okrąg

Post autor: juhush »

Kacper20,
A dlaczego możemy założyć , że AO= R?
ODPOWIEDZ