Wyznaczenie pola powierzchni okresu cos()

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
ADI-mistrzu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 18:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Legionowo

Wyznaczenie pola powierzchni okresu cos()

Post autor: ADI-mistrzu »

Witam,

Potrzebuję wyznaczyć wzór na ładunek powietrza dostarczany do cylindra w osi kąta obrotu wału korbowego.

Już tłumaczę:
Od górnego martwego punktu tłoka do dolnego martwego wał korbowy wykonuje 180° i wtedy tłok powoduje zasysanie powietrza. Wykres taki będzie miał kształt jednego okresu sinusoidy:

AU
AU
4550686900_1360316484_thumb.jpg (4.14 KiB) Przejrzano 49 razy
[/url]

Na osi X mamy kąt obrotu wału korbowego zaś na Y wartość ładunku powietrza dostarczanego do cylindra mierzone w m³. W szczycie tłok porusza się z największa prędkością, dlatego wartość zasysanego ładunku jest największa.
Wyznaczyłem już wzór na tą sinusoidę wtóry wynosi:
\(\displaystyle{ V = (-cos(\frac{2*\pi*x}{180})+1)*\frac{\pi*r^2*h}{180}}\)
Gdzie X to wartość kąta zaś A nieznaną którą muszę obliczyć.
Ogólnie pole powierzchni tego okresu powinno wynosić tyle co pojemność cylindra czyli w tym przypadku 449cm³.

I tutaj utknąłem, nie wiem jak wyznaczyć A aby pole powierzchni tego tyło równe 449, kombinuję na różne sposoby ale nie idzie.
Ostatnio zmieniony 8 lut 2013, o 14:21 przez ADI-mistrzu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Wyznaczenie pola powierzchni okresu cos()

Post autor: cosinus90 »

Pole powierzchni pod wykresem tej funkcji można wyznaczyć za pomocą całki oznaczonej :
\(\displaystyle{ D = \int_{a}^{b}f(x)dx}\)
gdzie \(\displaystyle{ f(x)}\) to wzór tej funkcji, a lewa i prawa granica przedziału całkowania to odpowiednio \(\displaystyle{ a,b}\).
ODPOWIEDZ