Wyznaczanie współrzędnych figury

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
GEGE
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 5 paź 2006, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra

Wyznaczanie współrzędnych figury

Post autor: GEGE »

Witam

Jestem w trakcie realizacji pracy mgr, która związana jest z rozpoznawaniem obrazu.
Rozpoznałem już obiekty na obrazie ale mam jeden problem - nie potrafie w prosty sposób wyznaczyć jego współrzędnych. Mam wyznaczone już: środek ciężkości, obwód (tzn. wspolrzędne punktów wchodzące w sklad obwodu i ilosc tych punktów) oraz pole obiektu.
Obiekty, któe znajdują się na obrazie, to koło i prostokąt. Nie są one idealne, ponieważ rozpoznany obraz posiada pewne zakłócenia (np. obiekt jest 'poszarpany'). Obraz jest po binaryzacji i kolorowaniu, tj. każdy z obiektów ma unikalny kolor i w trakcie wyznaczanie parametrów obiektu tylko ten jeden obiekt znajduje się na obrazie.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
korty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwie 2006, o 10:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Wyznaczanie współrzędnych figury

Post autor: korty »

GEGE pisze:Witam

Jestem w trakcie realizacji pracy mgr, która związana jest z rozpoznawaniem obrazu.
Rozpoznałem już obiekty na obrazie ale mam jeden problem - nie potrafie w prosty sposób wyznaczyć jego współrzędnych. Mam wyznaczone już: środek ciężkości, obwód (tzn. wspolrzędne punktów wchodzące w sklad obwodu i ilosc tych punktów) oraz pole obiektu.
Obiekty, któe znajdują się na obrazie, to koło i prostokąt. Nie są one idealne, ponieważ rozpoznany obraz posiada pewne zakłócenia (np. obiekt jest 'poszarpany'). Obraz jest po binaryzacji i kolorowaniu, tj. każdy z obiektów ma unikalny kolor i w trakcie wyznaczanie parametrów obiektu tylko ten jeden obiekt znajduje się na obrazie.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
W jaki sposób rozpoznawane są obiekty. W jaki sposób zapisywana jest info o rozpoznanym obiekcie - czy jest to realizowane programowo (jeżeli tak,to w jakim języku programowania)?
GEGE
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 5 paź 2006, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra

Wyznaczanie współrzędnych figury

Post autor: GEGE »

Język to Visual Basic 6.0.
Nie chodzi mi o kod, tylko o wzory matematyczne, ktore moge wykorzystac.

Obiekty rozpoznaje metodą 'pożaru prerii', krawędzie metodą detektora wzrostu.
Wieczorej wkleje screena z przykladowym rozpoznanym obrazem.

Pozdrawiam

[ Dodano: 27 Marzec 2007, 18:00 ]
Przykladowy obiekt:

Znam jego obwod, pole oraz punkt ciezkosci. Jak obliczyc wspolrzedne 4 wierzcholkow?
ODPOWIEDZ