trapez trygonometria wysokość

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Funkyart
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 4 lut 2009, o 18:57
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

trapez trygonometria wysokość

Post autor: Funkyart »

dany jest trapez rownoramienny \(\displaystyle{ ABCD}\) o podstawach \(\displaystyle{ AB}\) i \(\displaystyle{ CD}\). przekatne trapezu przecinaja sie pod katem ostrym i dziela sie w stosunku \(\displaystyle{ 1:2}\). obwod trapezu jest rowny \(\displaystyle{ 9\sqrt2+6\sqrt5}\). oblicz pole tego trapezu. Jak obliczyć wysokość?
Ostatnio zmieniony 28 sty 2013, o 16:04 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm . Temat umieszczony w złym dziale.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

trapez trygonometria wysokość

Post autor: anna_ »

Pod kątem ostrym?
Nie powinno być czasem prostym?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

trapez trygonometria wysokość

Post autor: loitzl9006 »

Jeżeli jednak treść jest poprawna, to zauważmy że stworzą się dwa trójkąty równoramienne podobne, o skali podobieństwa \(\displaystyle{ 2}\) , mam nadzieję że wiesz dlaczego taka skala; oznacz sobie jakoś kąty na rysunku, np. kąt przy podstawie trójkąta równoramiennego jest \(\displaystyle{ \alpha}\), wtedy kąt wierzchołkowy w tym trójkącie jest \(\displaystyle{ 180^\circ-2\alpha}\). Napisz twierdzenie cosinusów dla jednego z trójkątów równoramiennych, a potem twierdzenie cosinusów dla jednego z bocznych trójkątów. Z tego wszystkiego przydało by się wydobyć zależność pomiędzy podstawą trapezu a ramieniem trapezu.
Jak już to będziesz mieć, to trzeba będzie pobawić się Pitagorasem - narysować wysokości trapezu z obu wierzchołków krótszej podstawy, i poprzez twierdzenie Pitagorasa uzależnić długość przekątnej od długości podstaw trapezu.

Wg mnie pole trapezu to \(\displaystyle{ 27 \sqrt{\frac52}}\)
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

trapez trygonometria wysokość

Post autor: anna_ »

Tyle, że jeżeli tam ma być kąt ostry, to który?
Lewy/prawy czy górny/dolny?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

trapez trygonometria wysokość

Post autor: loitzl9006 »

Nie wiem właśnie, ja jakoś tam nad tym się nie zastanawiałem, napisałem twierdzenia cosinusów, uzyskałem zależność pomiędzy ramieniem trapezu, krótszą podstawą trapezu a przekątną trapezu:

\(\displaystyle{ b^2=a^2+3x^2}\)

gdzie \(\displaystyle{ a}\) - podstawa, \(\displaystyle{ b}\) - ramię trapezu, \(\displaystyle{ x}\)- krótsza część przekątnej (po podzieleniu); w sensie że wg moich oznaczeń \(\displaystyle{ 3x}\) to cała przekątna trapezu.
Kąty jakoś mi się skróciły...
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

trapez trygonometria wysokość

Post autor: anna_ »

Znalazłam odpowiedź w necie (kąt jest jednak ostry)
\(\displaystyle{ P= \frac{81}{2}}\)
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

trapez trygonometria wysokość

Post autor: loitzl9006 »

Ha, kąty mi się skróciły bo zrobiłem błąd we wzorach redukcyjnych.... stąd moja zła odpowiedź.
ODPOWIEDZ