Łuk i równe styczne

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
jacek_mat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Łuk i równe styczne

Post autor: jacek_mat »

Nie mogę sobie poradzić z takim problem. Muszę na łuk nałożyć żądaną liczbę równych stycznych. i potrzebuje wyliczyć ich długości. ??? Nie mam pomysłu jak się za to zabrać???
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Łuk i równe styczne

Post autor: yorgin »

Krok 1. Znajdź kąt \(\displaystyle{ \phi}\) wyznaczony przez łuk. Podziel go przez \(\displaystyle{ N}\). Oznacz \(\displaystyle{ \psi=\phi/N}\)
Krok 2. Oblicz długość podstawy trójkąta równoramiennego, którego podstawa ma długość \(\displaystyle{ D}\), ramię \(\displaystyle{ R}\) oraz kąt między ramionami wynosi \(\displaystyle{ \psi}\).

Dodatkowo wydaje mi się, że jedną z wielkości \(\displaystyle{ H, S}\) można pominąć. Ale to tak na marginesie.
jacek_mat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Łuk i równe styczne

Post autor: jacek_mat »

Też tak wysłałem, ale mi to nie wychodzi. Chyba że myślę i robię coś źle, bo podanym przez Ciebie sposobem mogę policzyć długość cięciwy łuku podzielonego na N części (proste/"cięciwy" wpisane w łuk), tutaj mamy styczne (opisane na łuku). Jeżeli końcówki stycznych połączę w kąt który mam podzielić na N części to dostanę inny kąt niż w przypadku kąta łuku

CO do H i S to faktycznie można pominąć ale chciałem uprościć tok rozumowania dla kogoś kto by dysponował gotowym wzorem.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Łuk i równe styczne

Post autor: yorgin »

Widzę, na czym polega nowa trudność... Faktycznie z mojego sposobu wychodzi na to, że końcówki stycznych wiszą w powietrzu.

Aktualnie nie widzę, jak to można poprawić. Niestety
ODPOWIEDZ