2 zadania-trapez prostokątny i cięciwy

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
onlyforYou
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 mar 2007, o 15:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków

2 zadania-trapez prostokątny i cięciwy

Post autor: onlyforYou »

Cześć mam takie zadania:
1.W trapezie prostokątnym podstawy są równe 6 cm i 4 cm , a ramię prostopadłe 2 cm. Wyznacz odległości punktu przecięcia się przekątnych od dłuższej podstawy i od krótszego ramienia.

Próbowałem to rozwiązać twierdzeniem Talesa, ale coś musiałem źle zapisać w obliczeniach, gdyż odległość od krótszego ramienia wyniosła mi 6 a 6 to cała podstawa, więc proszę o pomoc.

2. Dwie cięciwy przecinają się wewnątrz koła tak, że odcinki jednej z nich mają długości 8 cm i 6 cm, a odcinki drugiej cięciwy pozostają w stosunku 1 : 3. Oblicz długość drugiej cięciwy.

Tego zadania w ogóle nie rozumie.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź


Temat poprawiłam.
Radzę zapoznać się z regulaminem.
ariadna
Ostatnio zmieniony 4 mar 2007, o 15:27 przez onlyforYou, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

2 zadania-trapez prostokątny i cięciwy

Post autor: Lady Tilly »

1) od dłuższej podstawy odległość wyszła mi 1,2. Weź pod uwagę, że kąt przy dłuższym ramieniu trapezu ma miarę 45° więc gdy przedłużysz ramiona trapezu przetną się one w punkcie, który razem z punktami przy dłuższej podstawie trapezu tworzy trójkąt prostokątny równoramienny. Dalej z podobieństwa trójkatów.
ODPOWIEDZ