Podziały odcinka

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
neron0308
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 30 sty 2010, o 12:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 27 razy

Podziały odcinka

Post autor: neron0308 »

Punkt \(\displaystyle{ P _{1}}\) dzieli odcinek \(\displaystyle{ AB}\) o długości \(\displaystyle{ l}\) na dwie równe części; punkt \(\displaystyle{ P _{2}}\) dzieli odcinek \(\displaystyle{ AP _{1}}\) na połowy; punkt \(\displaystyle{ P _{3}}\) dzieli odcinek \(\displaystyle{ P _{2}P _{1}}\) na połowy; punkt \(\displaystyle{ P _{4}}\) w ten sam sposób dzieli odcinek \(\displaystyle{ P _{2}P _{3}}\), itd. Określić graniczne położenie punktu \(\displaystyle{ P _{n}}\) przy \(\displaystyle{ n \rightarrow \infty}\).
Ostatnio zmieniony 3 sie 2012, o 13:42 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zadania z geometrii płaskiej proszę umieszczać w dziale Planimetria.
szw1710

Podziały odcinka

Post autor: szw1710 »

Nie ma żadnego znaczenia geometria. Ja problem widzę w rekurencji. Sformułuję problem na \(\displaystyle{ [0,1].}\) Więc mamy \(\displaystyle{ P_1=\frac{1}{2},}\) \(\displaystyle{ P_2=\frac{1}{4}}\) oraz \(\displaystyle{ P_{n+2}=\frac{P_n+P_{n+1}}{2}.}\)

To prosta rekurencja liniowa. Łatwo ją rozwiązać wyznaczając jawną postać ciągu \(\displaystyle{ (P_n),}\) a następnie granicę.
Ukryta treść:    
Ta rekurencja ma znaczenie i wtedy, gdyby ktoś rzeczywiście chciał mieć dowolne punkty płaszczyzny. Też wtedy do niej dojdziemy, jak mi się wydaje.
Ukryta treść:    
neron0308
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 30 sty 2010, o 12:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 27 razy

Podziały odcinka

Post autor: neron0308 »

A jak wyznaczyć tą jawną postać ciągu \(\displaystyle{ P _{n}}\)?
szw1710

Podziały odcinka

Post autor: szw1710 »

Przeszukaj Forum. Te metoda była tu pokazywana. Przez równanie charakterystyczne. Sam kiedyś tego rodzaju zadanie tu zrobiłem. Kiedyś może oznaczać dawno. Ale przeszukując moje posty, powinieneś znaleźć.
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Podziały odcinka

Post autor: bb314 »

Odległość \(\displaystyle{ d_n}\) punktu \(\displaystyle{ P_n}\) od punktu \(\displaystyle{ A}\)

\(\displaystyle{ d_1=\frac12\\d_2=d_1-\frac14\\d_3=d_2+\frac18\\\ldots}\)

a więc \(\displaystyle{ d_n}\) jest sumą ciągu geometrycznego o pierwszym wyrazie \(\displaystyle{ =\frac12}\) i ilorazie \(\displaystyle{ \frac{-1}{2}}\), czyli

\(\displaystyle{ d_n=\frac12\cdot\frac{1-\left(-\frac{1}{2}\right)^n}{1-\left(-\frac{1}{2}\right)}\ \ \ \stackrel{n\to\infty}{\longrightarrow}\ \ \frac12\cdot\frac{1-0}{1+\frac12}=\frac12\cdot\frac1{\frac32}=\frac1{\cancel{2}}\cdot\frac23=\color{red}\frac13}\)
szw1710

Podziały odcinka

Post autor: szw1710 »

To podejście jest elementarne - wymaga tylko znajomości ciągu geometrycznego. Cenię je bardziej niż moje, rutynowe, rozwiązanie. Brawo.
ODPOWIEDZ