izometria - trzy równoramienne trójkąty na bokach trójkąta

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
oneat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 2 sty 2008, o 12:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z drzewa !
Podziękował: 4 razy

izometria - trzy równoramienne trójkąty na bokach trójkąta

Post autor: oneat »

Mam takie zadanko:

Dany jest trójkąt ABC. Na zewnątrz trójkąta ABC dorysowano trójkąty prostokątne równoramienne
ABP, BCQ, CAR, o kątach prostych przy wierzchołkach P, Q, R. Trójkąt
prostokątny równoramienny PQM, o kącie prostym przy wierzchołku M, nie leży na zewnątrz
trójkąta PQR. Wykazać, że punkt M jest środkiem odcinka AC.

Zrozumiałem że jeżeli zrobimy dwa obroty o 90 stopni względem P potem Q, to wystarczy udowodnić, że punkt stały znajduje się tam, gdzie powinien być punkt M (czyli w połowie AC), by udowodnić teze. Teraz mam pytanie: Jak to udowodnić?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

izometria - trzy równoramienne trójkąty na bokach trójkąta

Post autor: norwimaj »

Niech \(\displaystyle{ X}\) będzie środkiem odcinka \(\displaystyle{ AC}\). Oznaczmy przez \(\displaystyle{ X'}\) obraz punktu \(\displaystyle{ X}\) po obrocie wokół \(\displaystyle{ P}\). Wtedy \(\displaystyle{ |\sphericalangle PBX'| = |\sphericalangle PAX| = 45^{\circ} + |\sphericalangle BAC|}\). Stąd łatwo można wyliczyć, że \(\displaystyle{ |\sphericalangle QBX'| = |\sphericalangle QCX|}\) i dalej już widać, że obrazem \(\displaystyle{ X'}\) po drugim obrocie jest \(\displaystyle{ X}\).
ODPOWIEDZ