Cięciwy okręgu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
wojtaszek09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2012, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nysa
Podziękował: 1 raz

Cięciwy okręgu

Post autor: wojtaszek09 »

Witam! w zeszły czwartek odbył się konkurs z matematyki w woj. opolskim, i jednego zadania nie jestem w stanie rozwiązać... prosiłbym o pomoc w uporaniu się z nim

"Cięciwy \(\displaystyle{ AB}\) i \(\displaystyle{ CD}\) okręgu przecinają się w punkcie \(\displaystyle{ O}\) i są prostopadłe. Wiedząc, że \(\displaystyle{ |AC|=2dm}\), \(\displaystyle{ |BC|=5dm}\) i \(\displaystyle{ |BD|=6dm}\), oblicz długości cięciw: \(\displaystyle{ AB}\), \(\displaystyle{ CD}\) i \(\displaystyle{ AD}\).

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Hausa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 448
Rejestracja: 25 sty 2010, o 17:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szastarka
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 50 razy

Cięciwy okręgu

Post autor: Hausa »

Trójkąty \(\displaystyle{ AOC}\) i \(\displaystyle{ OBD}\) są podobne, zasada kkk - oba są prostokątne oraz kąty \(\displaystyle{ CAB}\) i \(\displaystyle{ CDB}\) mają równe miary - kąty wpisane oparte na tym samym łuku. Możesz sobie oznaczyć:
\(\displaystyle{ \left| OB\right| =3x \\ \left| AO\right| =x \\ \left| OD\right| =3y \\ \left| CO \right| =y}\)

i z twierdzenia Pitagorasa dla tych wszystkich trójkątów wyznaczysz te długości.
wojtaszek09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2012, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nysa
Podziękował: 1 raz

Cięciwy okręgu

Post autor: wojtaszek09 »

wielkie dzięki, tak to rozwiązałem, tylko nie wiedziałem jak udowodnić podobieństwo
ODPOWIEDZ