100 okręgów łopatologicznie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
e-km
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 8 lut 2006, o 11:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 4 razy

100 okręgów łopatologicznie

Post autor: e-km »

Sto okręgów ma wspólny środek S, a długości ich promieni wynoszą \(\displaystyle{ 1,2,3,4,5,6,...,100}\). Na tych okręgach leży 113 punktów prostej p. Jaka jest odległość punktu S od prostej p?

Łopatologie proszę

Ja rozumuję tak:
Gdyby prosta p przechodziła przez punkt S to miałaby z nią 200 punktów wspólnych. Skoro ma ich tylko 113, to znaczy, że opuszczamy \(\displaystyle{ (200-113):2}\) okręgów. Wychodzi z tego \(\displaystyle{ 43,5}\). Zatem prosta musiała być styczna do jednego z okręgów, tak żeby nie mieć z nim 2, tylko 1 punkt wspólny. Ale jaka jest ta odległość punktu S od prostej p to ja nie wiem
Awatar użytkownika
Puzon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 13 sty 2007, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stary i Nowy Sącz
Pomógł: 20 razy

100 okręgów łopatologicznie

Post autor: Puzon »

e-km, dobrze kombinujesz, jeśli prosta ma 113 pkt wspólnych to jeden z tego jest pkt styczności, i warto zauważyć, że będą to okręgi zewnętrzne (im więcej pkt wspólnych, tym bliżej środka), zatem eliminujemy 112/2=56 okręgów zewnętrznych, pozostają 44 wewnętrzne i do 44-tego prosta jest styczna, więc jej odległość od środka to promień r=44
ODPOWIEDZ