Stosunek promieni - trójkąt równoramienny

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Lutek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2012, o 11:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Stosunek promieni - trójkąt równoramienny

Post autor: Lutek »

Znajdź stosunek promienia koła opisanego do promienia koła wpisanego w trójkąt równoramienny o kącie wierzchołkowym \(\displaystyle{ \alpha}\).

Ramiona oznaczyłem jako \(\displaystyle{ a}\), podstawę jako \(\displaystyle{ b}\). Z twierdzenia cosinusów obliczyłem \(\displaystyle{ b}\). Promień opisany wyliczyłem z twierdzenia sinusów. Co dalej? Czy mój tok myślenia jest poprawny?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Stosunek promieni - trójkąt równoramienny

Post autor: piasek101 »

Jeśli uzależniłeś (a) od (b) to promień wpisanego dostaniesz z \(\displaystyle{ P=0,5(2a+b)r}\)
Lutek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2012, o 11:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Stosunek promieni - trójkąt równoramienny

Post autor: Lutek »

Już próbowałem porównując wzór na pole z użyciem promienia okręgu opisanego z tym co napisałeś ale nic z tego. Udało mi się przed chwilą rozwiązać stosując wzór na promień okręgu wpisanego z tej strony , ale strasznie to zagmatwane. Ma ktoś jakieś prostsze rozwiązanie?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Stosunek promieni - trójkąt równoramienny

Post autor: piasek101 »

Przecież masz wzór na pole, taki z sinusem kąta między ramionami - i oba promienie będą zależne od jednego boku (skróci się przy dzieleniu) i danego kąta.
ODPOWIEDZ