Pole trójkąta prostokątnego

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Lutek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2012, o 11:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Pole trójkąta prostokątnego

Post autor: Lutek »

Dany jest trójkąt prostokątny ABC. Z wierzchołka kąta prostego poprowadzono dwusieczną o długości 70 i wysokość o długości 56. Oblicz pole prostokąta.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

Pole trójkąta prostokątnego

Post autor: major37 »

Chyba oblicz pole trójkąta. Na początek oblicz odległość między wysokością a dwusieczną z pitagorasa
Lutek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2012, o 11:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Pole trójkąta prostokątnego

Post autor: Lutek »

Tak tak, przepraszam To już mam policzone, 42. Próbowałem rozwiązać to układem równań z czterema niewiadomymi, ale doszedłem do momentu, w którym mam dwie niewiadome i się poddałem, bo wychodzi totalny kosmos. Czy ktoś ma jakiś prostszy sposób?
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

Pole trójkąta prostokątnego

Post autor: major37 »

Może mój sposób nie jest najłatwiejszy ale innego nie mogę wymyśleć więc teraz zróbmy tak. Z twierdzenia pitagora mamy \(\displaystyle{ b= \sqrt{x ^{2}+3136 }}\) Teraz mamy wybór albo twierdzenie kosinusów albo wyliczyć sinusa alfe i z twierdzenia sinusów. Ja proponuje z kosinusów więc \(\displaystyle{ (x+42) ^{2}=70 ^{2}+x ^{2}+3136-2 \cdot 70 \cdot \sqrt{x ^{2}+3136 } \cdot \cos 45 ^{o}}\) spróbuj wyliczyć iksa a potem przyprostokątną b Potem dalej coś wymyślimy
Lutek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2012, o 11:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Pole trójkąta prostokątnego

Post autor: Lutek »

Po dłuższej przeprawie otrzymałem \(\displaystyle{ x = 8}\) i \(\displaystyle{ b = 40\sqrt{2}}\). Teraz już mam całą przeciwprostokątną, bo jest ona dwa razy dłuższa od \(\displaystyle{ x + 42}\). Pozostaje z pitagorasa wyliczyć drugą przyprostokątną. Dzięki
ODPOWIEDZ