suma odległości punktu wewnetrznego wielokąta od

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Mika24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2012, o 18:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 1 raz

suma odległości punktu wewnetrznego wielokąta od

Post autor: Mika24 »

Muszę udowodnić lub obalić następujące hipotezy:
1. Suma odległości dowolnego punktu P wewnątrz dowolnego trójkąta od jego boków jest stała
2. Suma odległości dowolnego punktu P wewnątrz wielokąta foremnego od jego boków jest stała.

Co do pierwszej hipotezy próbowałam już na rózne sposoby. Najbardziej optymalny wydaje mi się obranie dwóch punktów należących do wysokości danego trójkąta (jeden w połowie wysokości, drugi w 1/4) i pokazanie że te odległości są różne (podejrzewam bowiem, ze hipoteza jest fałszywa) jednak próby korzystana z różnych twierdzeń (Tales, rzutowanie, itd) nie przysniosły rezultatu. Nie interesuje mnie dowód dla trójkąta równobocznego (ów dowód znam), chodzi mi o pokazanie tego dla dowolnego trójkąta.

Jeśli chodzi o drugą hipotezę wykazałam, że suma jest stała dla 2n-kąta i wynosi ona połowę sumy długości wszystkich boków. Jednak nie potrafie przeprowadzic dowodu dla 2n+1 kąta.

Będe wdzięczna za wszelką pomoc.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2012, o 18:35 przez Mika24, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mistrz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 637
Rejestracja: 10 sie 2009, o 09:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz / Warszawa
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 135 razy

suma odległości punktu wewnetrznego wielokąta od

Post autor: Mistrz »

Czegoś ważnego nie napisałaś. Suma odległości od czego? Domyślam się, że od prostych zawierających boki, ale napisz to wprost
Mika24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2012, o 18:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 1 raz

suma odległości punktu wewnetrznego wielokąta od

Post autor: Mika24 »

No tak, rzeczywiście Suma odległości od boków (lub prostych zawierających boki wielokąta).
Awatar użytkownika
Mistrz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 637
Rejestracja: 10 sie 2009, o 09:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz / Warszawa
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 135 razy

suma odległości punktu wewnetrznego wielokąta od

Post autor: Mistrz »

W punkcie 1. weź trójkąt \(\displaystyle{ (0,0), (4,0), (0,4)}\) i punkty \(\displaystyle{ P_1 = (1,1), P_2 = (2,1)}\).
Mika24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2012, o 18:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 1 raz

suma odległości punktu wewnetrznego wielokąta od

Post autor: Mika24 »

Heh, próbowałam zrobić na ogólnym przypadku z użyciem zmiennych. Tylko utrudniałam sobie sprawę. W takim razie pkt. 1 zrobiony. Dziękuję

Proszę jeszcze o jakieś wskazówki jeśli chodzi o drugi punkt.
Awatar użytkownika
Mistrz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 637
Rejestracja: 10 sie 2009, o 09:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz / Warszawa
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 135 razy

suma odległości punktu wewnetrznego wielokąta od

Post autor: Mistrz »

Hm, a jak pokazywałaś dla parzystokątów? Może da się jakoś podobnie? Albo może podobnie do dowodu dla trójkąta równobocznego?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

suma odległości punktu wewnetrznego wielokąta od

Post autor: piasek101 »

1) Dziś chyba tu widziałem - weź punkt leżący prawie w wierzchołku - suma odległości to jego wysokość (prawie) poprowadzona od tego wierzchołka - zatem nie działa, bo najczęściej trójkąt ma różne wysokości.
Mika24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2012, o 18:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 1 raz

suma odległości punktu wewnetrznego wielokąta od

Post autor: Mika24 »

A jednak dla 2n-kąta popełniłam błąd :/ dla kwadratu jest 2a, gdzie a to długość boku, dla sześciokąta 3 \(\displaystyle{ \sqrt{3}}\) a. Więc w obu przypadkach poproszę o podpowiedzi jak wykonać formalny dowód.

Jeśli chodzi o 2n-kąty to sprawa jest na tyle ułatwiona, że odcinki, które wyznaczają odległości punktu P mogę przesunąć tak, aby punkt P był środkiem okręgu opisanego na 2n-kącie i łącząc wierzchołki wielokąta otrzymuję trójkąty równoramienne.

Dla 2n+1 kąta takiej operacji juz nie mogę zrobić.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

suma odległości punktu wewnetrznego wielokąta od

Post autor: piasek101 »

Zauważ, że dla \(\displaystyle{ 2n}\) masz boki parami równoległe - zatem suma odległości dowolnego punktu leżącego między równoległymi jest stała.
ODPOWIEDZ