Trzy ciekawe zadanka

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
cwelinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 26 lis 2005, o 00:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Malbork
Podziękował: 1 raz

Trzy ciekawe zadanka

Post autor: cwelinho »

1. Danych jest 6 różnych punktów , z których każde 3 są niewspółliniowe.Tworzymy wszystkie trójkąty o wierzchołkach w tych punktach. Wykazać, że najdłuższy bok jednego z nich jest jest najkrótszym bokiem innego z nich .
2.W kwadracie jednostkowym wybrano 51 punktów. Uzasadnić ,że wśród nich znajduje się 3 , które należa do pewnego koło promieniu mniejszym od\(\displaystyle{ \frac{1}{7}}\)
3. Dany jest 2n kąt foremny . Ile jest trójkątów ostrokątnych , których wierzchołki są wierzchołkami tego 2n kąta

Poprawiłem treść pierwszego zadania , ale mam mały problem bo nie znam jeszcze zasady szufladkowej
Ostatnio zmieniony 31 sty 2007, o 18:51 przez cwelinho, łącznie zmieniany 1 raz.
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

Trzy ciekawe zadanka

Post autor: *Kasia »

AD.2 Wskazówka: podziel sobie kwadrat na 25 mniejszych kwadratów i skorzystaj z zasady szufladkowej.

[ Dodano: 31 Styczeń 2007, 18:15 ]
cwelinho pisze:najdłuższy bok jednego z nich jest jest najkrótszym bokiem każdego z nich
Jak na mój gust, zadanie pierwsze jest trochę źle sformuowane...
f1024
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 12 sie 2006, o 02:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bełchatów
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

Trzy ciekawe zadanka

Post autor: f1024 »

cwelinho pisze:3. Dany jest 2n kąt foremny . Ile jest trójkątów ostrokątnych , których wierzchołki są wierzchołkami tego 2n kąta
WSKAZOWKA: Opisz okrąg na tym wielokącie i zaznacz sobie [wyraźnie] środek tego okręgu. Zauwaz, ze strojkąt jest ostrokątny wtw srodek tego okregu lezy wewnatrz tego trojkata. Teraz z latwoscia mozna policzyc takie trojkaty:]
ODPOWIEDZ