Pole trójkąta

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
batomski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 10 gru 2007, o 19:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gdańsk
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Pole trójkąta

Post autor: batomski »

Mam problem z takim zadniem , ktos mnie naprowadzi?

Jedną wysokość i długości trzech boków trójkąta uporządkowoano rosnąco i otrzymano ciąg liczb 12,13,14,15 . Oblicz pole tego trójkąta?

Zreszta jakbym z Herona liczył to zadanie traci sens bo w Heronie nie jest potrzebna wysokosc !
Ostatnio zmieniony 19 paź 2011, o 00:27 przez batomski, łącznie zmieniany 1 raz.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Pole trójkąta

Post autor: anna_ »

\(\displaystyle{ h=13}\), pozostałe to boki
lub
\(\displaystyle{ h=12}\), pozostałe to boki

Pole licz z Herona.
batomski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 10 gru 2007, o 19:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gdańsk
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Pole trójkąta

Post autor: batomski »

tak wiem,ze z Herona , tylko Heron nie jest w zakresie gimnazjum , a ja musze to zadanie zrobic an tym poziomie...

A skad wiedzialas ,ze w takiej konfiguracji sa te wyskosci a nie ianczej ?
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Pole trójkąta

Post autor: anna_ »

batomski pisze: Zreszta jakbym z Herona liczył to zadanie traci sens bo w Heronie nie jest potrzebna wysokosc !
Sensu nie traci, jak wiesz, który odcinek jest wysokością, to go po prostu nie bierzesz do obliczeń.

Rysowałam sobie rysunki.

Jak nie chcesz stosować Herona, to sprawdź na rysunkach, który z odcinków jest podstawą trójkąta przy danej wysokości.
batomski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 10 gru 2007, o 19:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gdańsk
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Pole trójkąta

Post autor: batomski »

Rozumiem Aniu... Herona nie moge zastosowac bo tego nie mieli podczas nauczania... Dalej natomiast nie wiem jak doszłas do tego,ktora liczba jest wysokoscia???? Metoda prob i błedów?
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Pole trójkąta

Post autor: anna_ »

\(\displaystyle{ 15}\) to najdłuższy odcinek, więc wysokością być nie może, bo wysokość nie może być dłuższa od boku.
Więc \(\displaystyle{ 15}\) musi być bokiem.

Jeżeli \(\displaystyle{ 15}\) jest bokiem, to \(\displaystyle{ 14}\) nie może być wysokością, bo byłaby większa od boków od długości \(\displaystyle{ 12}\) i \(\displaystyle{ 13}\).
Zostają więc tylko dwie możliwości: wysokość jest równa \(\displaystyle{ 12}\) lub \(\displaystyle{ 13}\).

A ponieważ nie możesz korzystać z Herona do obliczenia pola, więc zostaje ci wykonanie rysunków i sprawdzenie, na który bok opuszczone są te wysokości, lub sprawdzanie za pomocą Pitagorasa.
Chyba, że ktoś poda jakiś inny sposób.
ODPOWIEDZ