Odległości przecięcia przekątnych równoległoboku

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
asics43
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 20:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Odległości przecięcia przekątnych równoległoboku

Post autor: asics43 »

Kąt ostry równoległoboku ma miarę 60 stopni. Odległości punktu przecięcia przekątnych równoległoboku od jego boków są odpowiednio równe 2 i 3. Oblicz pole równoległoboku i długości jego przekątnych.

Proszę o pomoc, wyliczyłem h i długość jednego z boków tego równoległoboku, ale niestety nie mam pomysłu co zrobić dalej..
Awatar użytkownika
aniu_ta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 667
Rejestracja: 27 gru 2010, o 18:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Pomorskie
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 92 razy

Odległości przecięcia przekątnych równoległoboku

Post autor: aniu_ta »

Narysowałam równoległobok, zaznaczyłam kąt \(\displaystyle{ 60^{\circ}}\) i przekątne.

Z punktu przecięcia przekątnych wyprowadziłam 4 odcinki prostopadłe do boków i w ten sposób mam już narysowane dwie wysokości równoległoboku (ich długości znam, bo są "prawie podane" w poleceniu!). Teraz wystarczy "przesunąć" jedną z wysokości w stronę któregoś z kątów równoległoboku i skorzystać z własności trójkąta prostokątnego o miarach kątów \(\displaystyle{ 30^{\circ}}\) \(\displaystyle{ 60^{\circ}}\) \(\displaystyle{ 90^{\circ}}\), żeby obliczyć długość boku równoległoboku.

Drugą wysokość "przesuwasz" w ten sam sposób, albo korzystasz z: \(\displaystyle{ a_{1} \cdot h_{1}=a_{2} \cdot h_{2}}\) i liczysz długość drugiego boku
ODPOWIEDZ