Okrąg figurą najbardziej optymalną - dowód elementarny?

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
qpwoeiruty5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 cze 2011, o 15:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Okrąg figurą najbardziej optymalną - dowód elementarny?

Post autor: qpwoeiruty5 »

Zna ktoś może elementarny dowód faktu, że w zbiorze wszystkich figur płaskich o obwodzie X to właśnie okrąg ma największe pole?

Czy dowód taki może opierać się na założeniu, że każda krzywa to łamana rozdrobniona do nieskończoności?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Okrąg figurą najbardziej optymalną - dowód elementarny?

Post autor: norwimaj »

qpwoeiruty5 pisze:Zna ktoś może elementarny dowód faktu, że w zbiorze wszystkich figur płaskich o obwodzie X to właśnie okrąg ma największe pole?
Nie okrąg, lecz koło. Okrąg akurat ma najmniejsze pole. Chyba nikt jeszcze nie wymyślił elementarnego dowodu na to, że wśród figur o danym obwodzie istnieje figura o największym polu. Jeśli coś takiego udowodnisz, to dalej już jest prosto.
qpwoeiruty5 pisze: Czy dowód taki może opierać się na założeniu, że każda krzywa to łamana rozdrobniona do nieskończoności?
Trochę to mętne, ale być może da się uściślić. Na etapie wymyślania dowodu możesz o tym tak myśleć.


Co do tematu, nie ma rzeczy bardziej i mniej optymalnych. Albo coś jest optymalne, albo nie (może trochę oszukuję).
qpwoeiruty5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 cze 2011, o 15:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Okrąg figurą najbardziej optymalną - dowód elementarny?

Post autor: qpwoeiruty5 »

Nie okrąg, lecz koło. Okrąg akurat ma najmniejsze pole.
Miałem oczywiście na myśli koło. Mimo to zgadza się - mój błąd.
Chyba nikt jeszcze nie wymyślił elementarnego dowodu na to, że wśród figur o danym obwodzie istnieje figura o największym polu.
2 dni temu kontaktowałem się z profesorem UW, który zajmuje się historią matematyki.
Podobno elementarny dowód tezy z tematu został już kiedyś wymyślony.
jeśli coś takiego udowodnisz, to dalej już jest prosto.

To znaczy?
Trochę to mętne, ale być może da się uściślić. Na etapie wymyślania dowodu możesz o tym tak myśleć.
Czyli ewentualny zarzut do wspomnianego podejścia do krzywych jest czysto formalny? ("wiemy o co Ci chodzi, to prawda ale musisz uściślić").
Co do tematu, nie ma rzeczy bardziej i mniej optymalnych. Albo coś jest optymalne, albo nie (może trochę oszukuję).
Rzeczywiście, optimum chyba nie podlega stopniowaniu. Oznacza to, że słowo "najbardziej" jest w temacie zbędne a nawet błędne.-- 2 lip 2011, o 21:45 --Z mojej strony pytanie jest już nieaktualne. Przeczytałem fragmenty książki wskazanej przez UW ("Okruchy matematyki" str. 158-172) i odpowiedź uzyskałem: elementarne dowody istnieją i chyba mają w sobie milczące założenie, że krzywa to "nieskończona łamana".
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Okrąg figurą najbardziej optymalną - dowód elementarny?

Post autor: norwimaj »

qpwoeiruty5 pisze: Czyli ewentualny zarzut do wspomnianego podejścia do krzywych jest czysto formalny? ("wiemy o co Ci chodzi, to prawda ale musisz uściślić").
Nie. Wcale nie uważam że wszystkie dowody trzeba formalizować. Jeśli wszyscy widzą że jest dobrze, to nie trzeba. Chodziło mi tylko o to, że dopiero widząc dowód można zweryfikować, czy w tym traktowaniu krzywej jako łamanej jest ściema, czy jest to poprawne. Dlatego nie mogę na Twoje wcześniejsze pytanie odpowiedzieć po prostu "tak" albo "nie".

qpwoeiruty5 pisze: elementarne dowody istnieją i chyba mają w sobie milczące założenie, że krzywa to "nieskończona łamana".
Ja tych dowodów nie widziałem, ale widziałem jeden, który opierał się na nieudowodnionym fakcie, że optymalna figura istnieje.
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Okrąg figurą najbardziej optymalną - dowód elementarny?

Post autor: Zordon »

Żeby dowodzić to twierdzenie, to należałoby najpierw je ściśle sformułować. Już tutaj widzę pewien problem z "elementarnością"
ODPOWIEDZ