Środek jednokładności.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Środek jednokładności.

Post autor: Igor V »

Witam,mam pytanie.Jak znaleźć środek jednokładności ,gdy mamy dane dwie figury jednokładne względem siebie.Tak wiem że należy połączyć ze sobą wierzchołki tych dwóch figur i tam gdzie się przetną odcinki jest środek jednokładności,ale jak konkretnie te wierzchołki połączyć ze sobą ,aby nie "bawić się" potem w sprawdzanie czy wszystko jest dobrze zrobione.
Awatar użytkownika
piti-n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 24 gru 2010, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 45 razy

Środek jednokładności.

Post autor: piti-n »

Jak masz podane współrzędne np. A i A' oraz B i B', to wylicz równanie dwóch proste, jedną przechodzacą przez punkty A i A' oraz drugą B i B' a następnie rozwiąż ikład równań z tymi dwoma równaniami prostych
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Środek jednokładności.

Post autor: Igor V »

piti-n pisze:Jak masz podane współrzędne np. A i A' oraz B i B', to wylicz równanie dwóch proste, jedną przechodzacą przez punkty A i A' oraz drugą B i B' a następnie rozwiąż ikład równań z tymi dwoma równaniami prostych
Chodziło mi o to że jak masz np:dwie figury jednokładne względem siebie na "czystej kartce" albo trzeba znaleźć środek jednokładności nie używając układu współrzędnych, gdy nie masz żadnych współrzędnych, ani punktów.Tylko te dwie figury.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Środek jednokładności.

Post autor: anna_ »

Patrz po prostu na boki czy kąty danych figur.
ODPOWIEDZ