trapez prostokątny i jego przekątne.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
graham
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

trapez prostokątny i jego przekątne.

Post autor: graham »

Punkt M jest punktem wspólnym przekątnych trapezu prostokątnego ABCD. Punkt N jest punktem wspólnym przekątnej BD i wysokości CE opuszcoznej na dłuższą podstawę AB. Wykaż, że \(\displaystyle{ \left| DM\right| ^2 = \left| MN\right| * \left| MB\right|}\)

Rysunek:


Proszę o pomoc z tym zadaniem
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

trapez prostokątny i jego przekątne.

Post autor: tometomek91 »

Ponieważ \(\displaystyle{ [BMC]=[AMD]}\), to wystarczy pokazać, że \(\displaystyle{ \frac{MC}{AM}=\frac{NM}{DM}}\), co jest konsekwencją podobieństwa trójkątów \(\displaystyle{ AMD}\) i \(\displaystyle{ MNC}\).
graham
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

trapez prostokątny i jego przekątne.

Post autor: graham »

tometomek91 pisze:Ponieważ \(\displaystyle{ [BMC]=[AMD]}\), to wystarczy pokazać, że \(\displaystyle{ \frac{MC}{AM}=\frac{NM}{DM}}\), co jest konsekwencją podobieństwa trójkątów \(\displaystyle{ AMD}\) i \(\displaystyle{ MNC}\).
a dlaczego \(\displaystyle{ [BMC]=[AMD]}\)? Nie rozumiem i tak co mam z tym zrobic i dlaczego zeby doprowadzic do \(\displaystyle{ \left| DM\right| ^2 = \left| MN\right| * \left| MB\right|}\) ...

ok rozumiem ze sa podobne i dlaczego, ale nie wiem jak dalej dojsc do postaci ktora zadaja udowodnic w poleceniu :/
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

trapez prostokątny i jego przekątne.

Post autor: tometomek91 »

Sorki, trochę zbyt ogólnie napisałem..
Mamy:
\(\displaystyle{ \left| DM\right| ^2 = \left| MN\right| \cdot \left| MB\right|}\)
równoważnie:
\(\displaystyle{ \frac{|DM|}{|MB|}=\frac{|MN|}{|DM|}}\)
Czyli trzeba pokazać, że stosunek pól trójkatów BMC i DMC jest taki sam jak DMC i MNC, ale pola trójkątów BMC i AMD są takie same, więc mamy do pokazania, że \(\displaystyle{ \frac{AM}{MC}=\frac{DM}{MN}}\). Jest to prawdą, bo trójkąty AMD i MNC są podobne.
graham
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

trapez prostokątny i jego przekątne.

Post autor: graham »

juz rozumiem, wielkie dzieki kurcze matura za chwile, a ja sie wlasnie takich zadan obawiam, nienawidze planimetrii zwlaszcza typu "wykaz" jeszcze raz dzieki
ODPOWIEDZ