Cechy przystawania i cechy podobieństwa trójkątów

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
ivas93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 24 mar 2011, o 18:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: aks
Podziękował: 3 razy

Cechy przystawania i cechy podobieństwa trójkątów

Post autor: ivas93 »

1. Stosunek szerokości do wysokości 25-calowego ekranu telewizora jest równy 4:3. Oblicz, o ile zwiększy się powierzchnia ekranu telewizora jest równy 4:3. Oblicz, o ile zwiększy się powierzchnia ekranu, jeżeli długość przekątnej zwiększymy do 30 cali, zachowując stosunek długości boków.

2. W czworokącie ABCD mamy |AB| = |AD| i |BC| = |CD|. Wykaż, że kąty wewnętrzne przy wierzchołkach B i D mają równe miary.

3. Wyznacz długości boków trójkąta ABC, wiedząc, że jego najdłuższy bok ma długość 36 oraz trójkąt ten jest podobny do trójkąta o bokach o długości 8, 18, 24.

4. Trójkąt o bokach o długości 2√2, 3√2, 4√2 podzielono prostą równoległą do najdłuższego boku w ten sposób, że powstałe figury mają równe pola. Oblicz obwody pozostałych figur.

5. Ramię dźwigu budowlanego ma długość 15 m i jest podparte w miejscu dzielącym je w stosunku 1:4. Oblicz, o ile podniesie się dźwigany przedmiot, jeżeli koniec ramienia krótszej części obniży się o 2 m.

6. Drabina mająca długość 5,4 m jest oparta o ścianę w ten sposób, że dolny koniec drabiny jest oddalony od ściany o 2 m. Wiedząc, że pierwszy szczebel umieszczony jest w odległości 30 cm od dolnego końca drabiny, a pozostałe co 40 cm od siebie, oblicz:
a) na jakiej wysokości od ziemi znajduje się szósty szczebel od dołu (wynik zaokrąglij do 0,01 m),
b) odległość siódmego od dołu szczebla drabiny od ściany.


7. Podczas wykonywania zdjęcia, po przejściu wiązki światła przez soczewkę obiektywu, powstaje na kliszy fotograficznej pomniejszony i odwrócony obraz fotografowanego obiektu. Wyznacz rzeczywistą wysokość przedmiotu oddalonego od aparatu o 5 m, jeżeli na kliszy fotograficznej przedmiot ten ma wysokość 3 mm, a odległość soczewki od negatywu jest równa 2 cm.

Pogrubione najważniejsze, dalej podkreślone.

Z góry dzięki, zadanka są mi bardzo potrzebne.
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

Cechy przystawania i cechy podobieństwa trójkątów

Post autor: Errichto »

Gotowców by się chciało...
Wrzuć własne próby rozwiązania.
ivas93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 24 mar 2011, o 18:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: aks
Podziękował: 3 razy

Cechy przystawania i cechy podobieństwa trójkątów

Post autor: ivas93 »

Zrozum, że nie każdy ma zdolności matematyczne i nie każdy rozwiązuje po sto dziennie takich zadań jak większość osób z tego forum. Zazwyczaj po zrobieniu takich od razu zaczynam rozumieć o co chodzi, bo nauczyciel jest do d.... Te podstawowe zrobiłem, wkleiłem te trudniejsze za które właśnie nie wiem jak się zabrać.-- 29 mar 2011, o 22:23 --Napiszcie przynajmniej jak zacząć i co dalej robić
ODPOWIEDZ