Oblicz podstawe trapezu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Emc2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 6 mar 2011, o 16:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Oblicz podstawe trapezu

Post autor: Emc2 »

Polecenie:
Dwa koła o promieniach długości 4 i 9 są zewnętrznie styczne. Poprowadzono wspólną styczną do tych okręgów - oblicz długość między punktami styczności.

... a.bmp.html - link ze skonstruowanymi okręgami, zaznaczony trapez i wszystkie dane.

Pisze w temacie "oblicz podstawe trapezu" ponieważ po narysowaniu powinien wyjść trapez a jego podstawa to długość między punktami styczności.

Generalnie jestem zielony z matematyki więc gdyby odpowiadała osoba dobrze zorientowana w temacie to czy mogłaby napisać "co z czego" się wzieło?

Wynik powinien wyjść 12 (tak pisze w odpowiedziach w mojej książce) tylko nie wiem jak to policzyć.

Z góry dzięki.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Oblicz podstawe trapezu

Post autor: florek177 »

rysunek trapezu, wysokość na dłuższą podstawę i pitagoras
Awatar użytkownika
Emc2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 6 mar 2011, o 16:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Oblicz podstawe trapezu

Post autor: Emc2 »

Generalnie jestem zielony z matematyki więc gdyby odpowiadała osoba dobrze zorientowana w temacie to czy mogłaby napisać "co z czego" się wzieło?
Napisałeś florek CO zrobić ale ja nie wiem JAK. Przecież jak opuścimy długość na dłuższy bok to będę miał tylko jeden bok.
Więc jeżeli umiesz to zrobić to możesz napisać jak to zrobić.
Z góry dzięki.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Oblicz podstawe trapezu

Post autor: florek177 »

jak opuścisz wysokość na dłuższą podstyawę, to będziesz miał podział na krótszą podstawę i resztę z dłuższej. Mając ramię, brakuje wysokości - szukany bok.
ODPOWIEDZ