pola figur podobnych

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
wredotka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 24 lis 2010, o 19:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bialystok
Podziękował: 5 razy

pola figur podobnych

Post autor: wredotka »

tak jak w temacie muszę rozwiązać zadania z pola figur podobnych ;|
nie wiem jak się za to zabrać, jestem noga z matmy, prawie nic nie pojmuje ;7
dodatkowo w szkole mnie nie bylo jak wprowadzili ten temat i nic nie wiem. prosze o pomoc, podpowiedz za co mam sie wziąć, co wpier zrobic

zadanie1/ Obrazem figury F w podobieństwie o skali 0,2 jest figura \(\displaystyle{ F_{1}}\). Wiedząc, że pole figury jest o \(\displaystyle{ 72cm ^{2}}\) mniejsze od pola figury F. Oblicz pola figur F i \(\displaystyle{ F_{1}}\).

zadanie2/ Figura \(\displaystyle{ F _{1}}\) jest podobna do figury F w skali 1,5. Oblicz pola tych figur, wiedząc, że różnica tych pol wynosi \(\displaystyle{ 85 cm^{2}}\).

zadanie3/Figura \(\displaystyle{ F_{1}}\) podobna jest do figury F w skali k. Oblicz k, jesli:
a. pole figury \(\displaystyle{ F _{1}}\) stanowi 144% pola figury F
b. pole figury \(\displaystyle{ F _{1}}\) jest o 21% większe od pola figury F
c. pole figury \(\displaystyle{ F _{1}}\) jest o 35% mniejsze od pola figury F
d. pole figury \(\displaystyle{ F _{1}}\) stanowi 56,25% pola figury F
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

pola figur podobnych

Post autor: kropka+ »

We wszystkich zadaniach skorzystaj z tego, że jeśli figura \(\displaystyle{ F _{1} \ jest \ podobna \ do \ figury \ F \ w \ skali \ k>0 \ to \ P _{1}= k ^{2} \cdot P}\)
Do tego dołącz drugie równanie wynikające z treści zadania i rozwiąż układ równań.
ODPOWIEDZ