Trapez równoramienny

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
justynaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 2 lis 2010, o 20:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska

Trapez równoramienny

Post autor: justynaaa »

W trapez równoramienny ABCD wpisano koło o środku w punkcie O, punkty E i F są punktami styczności tego koła odpowiednio z ramioeniami BC i podstawą DC tego trapezu. Weidząc, że pole tego trapezu jest równe \(\displaystyle{ 156 cm ^{2}}\), a ramię BC ma długość 13 cm. Oblicz :
a)długosc wysokości
b)pole koła wpisanego w trapez
c)pole czworokąta OECF.

z góry dzięki...
Ostatnio zmieniony 1 mar 2011, o 18:56 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cały kod LaTeX-a umieszczaj między tagami [latex], [/latex].
mateuszek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1106
Rejestracja: 1 lip 2010, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: toruń
Pomógł: 153 razy

Trapez równoramienny

Post autor: mateuszek89 »

Jeśli w trapez równoramienny wpisano koło to \(\displaystyle{ |AB|+|CD|=|BC|+|AD|}\). Przy czym \(\displaystyle{ |BC|=|AD|}\) Będziesz znała sumę długości 2 podstaw. Podstawiając do wzoru na poole obliczysz wysokość tego trapezu. Promień koła wpisanego w trapez to połowa wysokości. Jeśli jest to trapez równoramienny to podpunkt c będzie dość prosty do wykonania. Pozdrawiam!
justynaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 2 lis 2010, o 20:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska

Trapez równoramienny

Post autor: justynaaa »

hm dzieki ale chodzi mi o szczególnie o pp c) ponieważ źle mi coś wychodzi... A ile wychodzi Ci krótsza podstawa? z góry dzięki.
Pozdrawiam. ; )-- 1 mar 2011, o 21:28 --hm dzieki ale chodzi mi o szczególnie o pp c) ponieważ źle mi coś wychodzi... A ile wychodzi Ci krótsza podstawa? z góry dzięki.
Pozdrawiam. ; )
mateuszek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1106
Rejestracja: 1 lip 2010, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: toruń
Pomógł: 153 razy

Trapez równoramienny

Post autor: mateuszek89 »

To napisz ile Tobie wyszła a sprawdzimy czy jest ok:)
justynaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 2 lis 2010, o 20:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska

Trapez równoramienny

Post autor: justynaaa »

wyszło mi że P=34,5 cm^2 , a w odpowiedziach pisze że P=24cm^2...
mateuszek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1106
Rejestracja: 1 lip 2010, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: toruń
Pomógł: 153 razy

Trapez równoramienny

Post autor: mateuszek89 »

no to najpierw napisz jaka Ci wyszła wysokość. Potem podstawy. Jeśli to jest dobrze to zaradzimy jak obliczyć to pole:)
justynaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 2 lis 2010, o 20:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska

Trapez równoramienny

Post autor: justynaaa »

no więc tak : h=12cm, dł. krótszej podstawy=8cm, a dłuższej 18cm ...-- 1 mar 2011, o 22:01 --i co myślisz,żę dobrze??....
mateuszek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1106
Rejestracja: 1 lip 2010, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: toruń
Pomógł: 153 razy

Trapez równoramienny

Post autor: mateuszek89 »

wszystko jest ok. Teraz jak masz trójkąt \(\displaystyle{ BOC}\) to on jest prostokątny jeśli się nie mylę, a stąd łatwo policzyć \(\displaystyle{ BF}\) i \(\displaystyle{ FC}\). Układ równań i masz to. Wyjdzie \(\displaystyle{ 4,9}\) bodajże, a \(\displaystyle{ |OF|=r=6}\), jak to sobie narysujesz to policz pole \(\displaystyle{ EOFDC}\) i odejmij od tego pole \(\displaystyle{ CFD}\), żeby obliczyć to pierwsze podziel ten pięciokąt na 3 trójkąty, 2 z nich będą prostokątne. Mam nadzieję, że w miarę jasno to wytłumaczyłem i nigdzie się nie machnąłem w obliczeniach, bo w zasadzie robiłem to w wyobraźni. Pozdrawiam!
justynaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 2 lis 2010, o 20:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska

Trapez równoramienny

Post autor: justynaaa »

hmmm ...tylko ty masz chyba inne oznaczenia.... dasz nr gadu bo bardzo mi bardzo zalezy na tym zadaniu )
mateuszek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1106
Rejestracja: 1 lip 2010, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: toruń
Pomógł: 153 razy

Trapez równoramienny

Post autor: mateuszek89 »

tam powinno być zamiast \(\displaystyle{ BF,FC}\), napisane \(\displaystyle{ BE,EC}\) i poza tym wszystko jest ok. Rozpatrujesz \(\displaystyle{ OE=OF=r=6}\)
ODPOWIEDZ