Zadania z trójkątem równoramiennym wpisanym w okrąg

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
m1s1ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2011, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Zadania z trójkątem równoramiennym wpisanym w okrąg

Post autor: m1s1ek »

Witam
Mam dwa zadanka:

1) Wyznaczyć kąt przy podstawie trójkąta równoramiennego o polu S, dla którego promień okręgu opisanego na tym trójkącie jest najmniejszy.

2) Wyznaczyć wymiary trójkąta równoramiennego o największym polu, jaki można wyciąć z koła o promieniu R.

Prosiłbym o wytłumaczenie jak rozwiązać powyższe zadania:)
Awatar użytkownika
Mortify
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 768
Rejestracja: 22 lis 2007, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / MIMUW
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 164 razy

Zadania z trójkątem równoramiennym wpisanym w okrąg

Post autor: Mortify »

Zad 1

Robimy ładny rysunek i odczytujemy:

\(\displaystyle{ S = 2* \frac{R*R}{2}* sin(2\alpha) + \frac{R^2}{2}*sin(360 - 4\alpha)}\)

\(\displaystyle{ R}\) - promień okręgu opisanego

\(\displaystyle{ \alpha}\) - kąt przy podstawie

Skąd taki wzór? Podzieliłem sobie ten trójkąt wzdłuż promieni tego okręgu poprowadzonych do wierzchołków. Widać?

No to jedziemy dalej:

\(\displaystyle{ R^2 = \frac{S}{sin(2\alpha) + sin(360-4\alpha)}}\)

\(\displaystyle{ S}\) - dane

\(\displaystyle{ R}\) - najmniejsze, gdy \(\displaystyle{ R^2}\) najmniejsze \(\displaystyle{ \Leftrightarrow}\) mianownik osiąga max.

\(\displaystyle{ sin(2\alpha) + \frac{1}{2}* sin(360-4\alpha) = sin(2\alpha)- \frac{1}{2} sin(4\alpha) = sin(2\alpha) - sin(2\alpha)cos(2\alpha) = sin(2\alpha)(1-cos(2\alpha))}\)


łatwo widać, że gdy \(\displaystyle{ sin(2\alpha) = 1}\) oraz \(\displaystyle{ cos(2\alpha) = 0}\) mamy max. Zatem dla \(\displaystyle{ 2\alpha = \frac{\pi}{2}}\) czyli \(\displaystyle{ \alpha = \frac{\pi}{4}}\) promień okręgu opisanego jest najmniejszy.
m1s1ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2011, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Zadania z trójkątem równoramiennym wpisanym w okrąg

Post autor: m1s1ek »

Wielkie dzięki za rozwiązanie. Mam jeszcze tylko pytanie odnośnie tego rysunku i kąta \(\displaystyle{ \alpha}\) Czy ten kąt to ten który zaznaczyłem na rysunku? Czy dobrze podzieliłem ten trójkąt?
Awatar użytkownika
Mortify
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 768
Rejestracja: 22 lis 2007, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / MIMUW
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 164 razy

Zadania z trójkątem równoramiennym wpisanym w okrąg

Post autor: Mortify »

Rysunek dobry, ale jeśli chodzi o kąt, to to po prostu kąt przy podstawie trójkąta, czyli do tego co zaznaczyłeś musisz jeszcze dołożyć brakującą część. A \(\displaystyle{ 2\alpha}\) mam stąd, że to kąty środkowe, a potem pole liczyłem jako połowa iloczynu promieni i sinusa kąta między nimi. Wszystko już jasne?;)
m1s1ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2011, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Zadania z trójkątem równoramiennym wpisanym w okrąg

Post autor: m1s1ek »

Wielkie dzięki już zrozumiałem:) A co z drugim zadaniem?
Awatar użytkownika
Mortify
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 768
Rejestracja: 22 lis 2007, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / MIMUW
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 164 razy

Zadania z trójkątem równoramiennym wpisanym w okrąg

Post autor: Mortify »

Na takiej samej zasadzie.

Dostajemy równanie:

\(\displaystyle{ S = 2* \frac{R*R}{2}* sin(2\alpha) + \frac{R^2}{2}*sin(360 - 4\alpha)}\) przy ustalonym \(\displaystyle{ R}\).

\(\displaystyle{ S}\) jest max, gdy \(\displaystyle{ sin(2\alpha) + sin(360 - 4\alpha)}\) osiąga max, bo \(\displaystyle{ R}\) ustalone. A to rozwiązaliśmy już wyżej.
ODPOWIEDZ