trapez prostokatny

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Vixy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1830
Rejestracja: 3 lut 2006, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z gwiazd
Podziękował: 302 razy
Pomógł: 151 razy

trapez prostokatny

Post autor: Vixy »

Na okregu o srodku w punkcie S opisano trapez prostokatny ABCD o podstawach AB i CD i katach prostych przy wierzcholkach A i D.Odleglosc SB i SC sa rowne odpowiednio 8 i 4.Oblicz pole trapezu ABCD

a,krotsza podstawa
b dluzsza
h , wysokosc i bok
x ramie


P=1/2(a+b) h
a+b=x+h
P= 1/2(x+h)h


teraz korzystam z tw sinusow i wychodzi mi ze szukane x wynosi 16 sin alfa
natomiast korzystam z tw. cosinusow , ii potem to sinus zamieniam na cosinus i tym spoosobem otrzymuje jakie jest cos alfa ,majac too korzystam jeszcze raz z tw. cosinusow ii wyliczam jakie jest ramie ...Czy do tego momentu mam dobrze ???

powiedzcie tylko tak lub nie , boo jak zle to jeszcze sama nad nim pomysle
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

trapez prostokatny

Post autor: florek177 »

Zauważ, że trójkąt BSC jest prostokątny, a BS jest dwusieczną kąta ostrego. Reszta jest prosta.
Awatar użytkownika
Vixy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1830
Rejestracja: 3 lut 2006, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z gwiazd
Podziękował: 302 razy
Pomógł: 151 razy

trapez prostokatny

Post autor: Vixy »

nie zauwazylam ze to jest dwusieczna , teraz zadanie jest łatwiejsze , dziekii za pomoc

[ Dodano: 18 Grudzień 2006, 17:02 ]
w tym zadaniu korzystam z twierdzenia o dwusiecznej i wychodzi mi ze szukane ramie ma dlugosc 3y, nastepnie korzystam z tw. pitagorasa i rozwiazuje taki uklad rownan

64=r^2+4y^2
16=r^2+y^2

ii z tego wychodzi mi r oraz y , wysokosc =2 r , wiec wszystko dane do obliczenia pola , czy dobrze mysle ??
ODPOWIEDZ