Długość promienia koła

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
noname91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2011, o 13:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: PL
Podziękował: 2 razy

Długość promienia koła

Post autor: noname91 »

Jaka jest długość promienia koła, jeżeli wycinek koła oparty na łuku o długości \(\displaystyle{ \frac{4}{3} \pi}\) cm ma pole równe \(\displaystyle{ \frac{4}{3} \pi cm ^{2}}\)?

Z czego ja to mam wziąć w ogóle? Jak to policzyć?
Glo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 684
Rejestracja: 6 lis 2009, o 21:00
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 101 razy

Długość promienia koła

Post autor: Glo »

Pole i długość łuku wycinka są równe. A obliczamy je ze wzorów, które powinnaś znać
Mamy więc równanko:

\(\displaystyle{ 2 \pi r * \frac{\alpha}{360}=\pi r^2*\frac{\alpha}{360}}\)
Wszystko łądnie się skraca i zostaje nam
\(\displaystyle{ r=2}\)
noname91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2011, o 13:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: PL
Podziękował: 2 razy

Długość promienia koła

Post autor: noname91 »

Tak powinnam, ale ja mam taką głowę do matematyki, że jak uczę się nowego działu to o poprzednim zapominam. I po prostu podziwiam matematyków.

Wielkie dzięki. Tylko ja nie rozumiem czemu w tym równaniu nie ma danych z zadania i co to za równanie.

Dzięki za zadanie chociaż i tak tego nie rozumiem, bo nie pamiętam kiedy miałam geometrię.
Glo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 684
Rejestracja: 6 lis 2009, o 21:00
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 101 razy

Długość promienia koła

Post autor: Glo »

Dane z zadania nie są potrzebne "liczbowo". Chodzi o to, że obie wartości są równe, a dzięki temu możemy ułożyć równanie (gdyby długość łuku nie była co do wartości równa polu, pomiędzy wzorami nie można byłoby postawić równości).
A równanie mówi:

Długość łuku wycinka (wyrażona wzorem) jest równa (=) polu wycinka (wyrażone wzorem).
ODPOWIEDZ