łączymy środki boków dowolnego czworokąta i...

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
elektroinstal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2011, o 18:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kielce

łączymy środki boków dowolnego czworokąta i...

Post autor: elektroinstal »

...i tu pojawia się problem.
witam wszystkich serdecznie
mam dwa zadania do rozwiazania, a mianowicie:

1. łączymy odcinkami środki boków dowolnego czworokąta. Wykazać, że pole powstałego w ten sposób czworokąta jest równe połowie pola wyjściowego czworokąta.

2. W prostokątnym trapezie ABCD przekątne są prostopadłe, a stosunek długości podstaw \(\displaystyle{ \frac{|AB|}{|DC|} = k}\). Wyznacz stosunek długości przekątnych.

powiem szczerze , że z tym pierwszym nie mogę wpaść na pomysł choćby od czego zacząć, (jedyne co udało mi sie ustalić to to, że ten powstały czworokąt będzie równoległobokiem, ale nie mam 100% pewności), próbowałem dwusiecznymi, symetralnymi, symetrią wzgl. pkt. itp. i nie wychodzi nic. prosze o pomoc, chociażby samo nakierowanie będzie dla mnie bardzo wartościową podpowiedzią. Są to zadania na zaliczenie.
Co do drugiego, to poradziłem sobie chyba korzystając z podobieństwa trójkątów i tak stosunek tych przekątnych wyszedł mi \(\displaystyle{ \sqrt{k}}\)

tylko mam pewne wątpliwosci co tego czy aby ten wynik na pewno jest poprawny, niby dwukrotnie sprawdzałem, ale i tak mam watpliwości

bardzo prosze o pomoc i z góry bardzo dziękuję
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

łączymy środki boków dowolnego czworokąta i...

Post autor: anna_ »

1.
211305.htm#p784262

2.
Wyszło mi tyle samo, czyli \(\displaystyle{ \sqrt{k}}\)
elektroinstal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2011, o 18:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kielce

łączymy środki boków dowolnego czworokąta i...

Post autor: elektroinstal »

wielkie dzięki, nie spodziewałem się, że rozwiązanie będzie takie proste

pozdrawiam
ODPOWIEDZ