2 zadania z planimetri

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Vixy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1830
Rejestracja: 3 lut 2006, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z gwiazd
Podziękował: 302 razy
Pomógł: 151 razy

2 zadania z planimetri

Post autor: Vixy »

ZADANIE 1 W trójkacie AB dane są długosci boków |AC|=9, |BC|=7.Wiadomo też , ze miara kata ABC jest dwa razy wieksza od miary kata BAC.Oblicz stosunek dlugosci promieni okregu wpisanego w ten trojkat do dlugosci promienia okregu opisanego na trojkacie..


W tym zadaniu wyszlo mi ze R=9/2 obliczylam to z tw. sinusow.


Skorzystalam z tw. cosinusow zeby obliczyc podstawe tego trojkata i wyszlo mi 4\(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) . Zeby obliczyc r potrzebne jest pole trojkata ktore obliczylam ze wzoru herona , bo mam dane wszystkie bokii , czyy dobrze mysle ???



ZADANIE 2

Pole trójkata rownoramiennego rowne jest 25.Oblicz dlugosc promienia okregu wpisanego w trojkat , wiedzac ze ramie jest 2 razy dluzsze od podstawy..



Tutaj zeby wyliczyc to r, potrzebne jest mi a , ktore licze ze wzoru herona , ii wynik nie zgadza sie z odpowiedzia , czy mozna z tgo wzoru skorzystac ??
Kumek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 12 sie 2005, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 16 razy

2 zadania z planimetri

Post autor: Kumek »

w 1 zadaniu jesli juz obliczylas 3 bok, to wydaje mi sie ze szybciej i latwiej jest policzyc pole ze wzoru \(\displaystyle{ P=absin }\) z policzeniem sinusa kata nie powinnas miec problemow a potem przyrownac do wzoru P=pr i zadanie rozwiazane.
w 2 zadaniu oznaczajac 2x- podstawa a 4x- ramiona, obliczasz wysokosc z trojkata prostokatnego o bokach x , h (przyprostokatne) i 4x (przeciwprostokatna) , h wyjdzie ci w zaleznosci od x i wtedy korzystasz z tego ze P=ah i P=25 liczysz sobie x, majac x masz dane wszystkie boki (2x,4x,4x) i wtedy bez problemu juz policzysz promien okregu wpisanego
Awatar użytkownika
Vixy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1830
Rejestracja: 3 lut 2006, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z gwiazd
Podziękował: 302 razy
Pomógł: 151 razy

2 zadania z planimetri

Post autor: Vixy »

a czemu podstawa wynosi 2 x ??? Czy sposob mam dobry w tym 1??
Kumek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 12 sie 2005, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 16 razy

2 zadania z planimetri

Post autor: Kumek »

w 1 masz dobry sposob ale chyba to co pisze bedzie latwiejsze rachunkowo (z reguly korzystanie z herona jest dosyc uciazliwe)
w 2 zadaniu podstawa jest 2x bo poprostu tak ja sobie oznaczylem, rownie dobrze mozna dac x, ztym ze ponzniej korzystajac z tw. pitagorasa dla polowy tego trojkata(dzielac wzdloz wysokosci) bedziemy mieli jeden bok 0.5x, a ja nie lubie liczyc na polowkach dlatego dalem 2x, ale kto co woli:P
Awatar użytkownika
Vixy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1830
Rejestracja: 3 lut 2006, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z gwiazd
Podziękował: 302 razy
Pomógł: 151 razy

2 zadania z planimetri

Post autor: Vixy »

aa wiec ja jednak coś myśle Zrobie swoim i twoim sposobem i zobacze ktory łatwiejszy , dzieki za pomoc
ODPOWIEDZ