Figury podobne, podobieństwo trójkątów

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
krewetunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 5 gru 2009, o 17:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Figury podobne, podobieństwo trójkątów

Post autor: krewetunia »

Nie mogę się uporać z dwoma zadaniami:
1. Mamy trójkąt prostokątny ABC o bokach długości 4,3,5. Punkt D znajduje się na przeciwprostokątnej |AC| i jest połączony odcinkiem o długości 2 (pod kątem prostym) z punktem E położonym na przyprostokątnej |AB|. Oblicz długość odcinka |CD|.
2. Odległość między środkami okręgów stycznych zewnętrznie i stycznych do ramion kąta wynosi 10 cm. Odległość środka większego okręgu od wierzchołka kąta wynosi 30 cm. Oblicz długość promieni tych okręgów.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2011, o 20:37 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Awatar użytkownika
aniu_ta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 667
Rejestracja: 27 gru 2010, o 18:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Pomorskie
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 92 razy

Figury podobne, podobieństwo trójkątów

Post autor: aniu_ta »

Czyżby podręcznik do "matematyki z plusem"? Jeśli tak, gotowy rysunek do tego zadania masz na s. 142, zad. 13 a). Jeśli nie, to rysunek musisz zrobić sama. Na rysunku musisz znaleźć dwa trójkąty podobne i je rozpatrywać. Jak będziesz miała jakiś problem to pisz.

W zadaniu drugim to również rysunek powinien ułatwić sprawę. Układasz układ równań z twierdzeniem Talesa i drugim równaniem: \(\displaystyle{ r+R=10cm}\)
krewetunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 5 gru 2009, o 17:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Figury podobne, podobieństwo trójkątów

Post autor: krewetunia »

Szczerze mówiąc, nadal nie wiem, jak to zrobić, bo dopiero za dwa tygodnie będę miała w szkole te tematy na lekcji, a muszę umieć zrobić te zadania jutro. :/-- 17 sty 2011, o 21:01 --Czy w drugim zadaniu powinno wyjść 2,5 cm? Jeżeli nie, to proszę, powiedz, jak zrobić, bo nie mam już pomysłu :/
ODPOWIEDZ