Zadania figury podobne

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Capitano
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 30 wrz 2009, o 20:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: poland

Zadania figury podobne

Post autor: Capitano »

Witam, pomózcie mi proszę. Są to zadania z figur podobnych, kompletnie ich nie umiem, bo nie było mnie w szkole.

1. Trójkat prostokątny ABC o przyprostokątnych 3 i 4 cm jest podobny do trójkąta A' B' C', którego obwód wynosi 36 cm. Mam obliczyć długości boków trojkąta A' B' C'.

2. Boki czworokąta ABCD mają długości 8, 9, 14 i 12 cm. Czworokąt A' B' C' D' jest podobny do czworokąta ABCD, a suma długości jego najkrótszego i najdłuższego boku jest równa 33 cm. Mam obliczyć długości boków czworokąta A' B' C' D'.

3. Dwa trawniki są figurami
podobnymi w skali k = 2. Na obsianie mniejszego trawnika zużyto 1,5 kg nasion. Ile kilogramów nasion należy kupić, aby obsiać większy trawnik?

Pomocy!
Z góry wielkie, wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
kaszunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 20 gru 2010, o 12:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chrzanów
Pomógł: 4 razy

Zadania figury podobne

Post autor: kaszunia »

1) Policz sobie długość przeciwprostokątnej w tym trójkącie, w którym masz dane przyprostokątne. Będziesz miał wtedy obwód ABC i A'B'C'. Porównaj je i masz skale podobieństwa. Potem wystarczy Wymnożyć przez skale boki trójkąta ABC i dostaniesz boki A'B'C' :)

Oto długości boków: 9,12,15 Obliczenie zrób sobie sam.

Resztę zadań robisz analogicznie, w oparciu o podobieństwo.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Zadania figury podobne

Post autor: piasek101 »

Nie powielaj :
229557.htm
ODPOWIEDZ