kąt wpisany

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
dora1255
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 14:57
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 11 razy

kąt wpisany

Post autor: dora1255 »

Proszę o szybkie rozwiązanie zadania
Zadanie:
Dany jest okrąg o środku \(\displaystyle{ O}\), a w nim kąt wpisany o mierze \(\displaystyle{ 60 ^\circ}\) oparty na łuku \(\displaystyle{ AB}\). Długość cięciwy \(\displaystyle{ AB}\) wynosi \(\displaystyle{ 8\sqrt{3}}\). W punktach \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) poprowadzono styczne do okręgu, które przecięły się w punkcie \(\displaystyle{ M}\). Oblicz pole czworokąta \(\displaystyle{ AMBO}\).
lambu22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 30 lis 2010, o 23:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POLSKA
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 8 razy

kąt wpisany

Post autor: lambu22 »

A może sama spróbujesz coś zrobić? : ) Jakie postepy dokonałaś w zadaniu?
wukat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 31 gru 2010, o 15:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kęty/Kraków
Pomógł: 3 razy

kąt wpisany

Post autor: wukat »

Zauważ, że \(\displaystyle{ OB}\) i \(\displaystyle{ OA}\) to promienie okręgu, a promienie zawsze tworzą kąt prosty ze stycznymi; kąt \(\displaystyle{ BOA=120}\), więc kąt \(\displaystyle{ AMB=60 [360-2*90-120=60]}\).
Korzystając z twierdzenia sinusów łatwo obliczamy \(\displaystyle{ r}\), a później pola obu trójkątów.
Awatar użytkownika
dora1255
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 14:57
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 11 razy

kąt wpisany

Post autor: dora1255 »

lambu22 pisze:A może sama spróbujesz coś zrobić? : ) Jakie postepy dokonałaś w zadaniu?
Robiłam to zadanie, ale nie mam odpowiedzi i chcę sie upewnić czy dobry mam wynik, bo po co mam źle mysleć Jak ja liczyłam to wyszło mi \(\displaystyle{ 64 \sqrt{3}}\).
A co do drugiego postu to nie znam twierdzenia sinusów.
Ponawiam prośbę o rozwiązanie
wukat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 31 gru 2010, o 15:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kęty/Kraków
Pomógł: 3 razy

kąt wpisany

Post autor: wukat »

Wynik jest dobry, więc sposób zapewne też.
Omijając twierdzenie sinusów można zastosować związki miarowe 30,60,90, to chyba było już w gimnazjum.
ODPOWIEDZ