Rowny stosunek przekątnych

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
tomek007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Rowny stosunek przekątnych

Post autor: tomek007 »

Witam wszystkich. Mam problem z takim oto zadankiem.

"Rozważmy dowolny czworokąt ABCD o przekątnych równej długosci. Oznaczmy poprzez X srodek boku AB, a przez Y srodek boku DC. Prosta łącząca te dwa punkty przecina przekątne w dwóch miejscach. Oznaczmy je jako X' - punkt leżący bliżej boku AB i Y'- punkt leżący bliżej boku DC. Wykazać, że DY'=CX' oraz AX'=BY'."

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :-) pozdrawiam, tomek
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Rowny stosunek przekątnych

Post autor: kropka+ »

Zrób rysynek i zauważ, że są tam cztery pary trójkątów podobnych w skali 1:2. Z tego wyprowadzisz, że odcinek XY dzieli przekątne na połowy, więc DY' = CX' = AX' = BY'.
tomek007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Rowny stosunek przekątnych

Post autor: tomek007 »

sorki, ale chyba nie przeczytałas całej tresci. Nie wiem o jakich trójkątach mówisz... a odcinek XY nie musi dzielić przekątnych na połowy... musiałas rozpatrzyć szczególny przypadek... DOWOLNY czworokąt... także na bank nie będzie: DY'=CX'=AX'=BY'... chyba, że czegos nie łapie, ale myslę, że trochę za szybko do tego podeszłas. takze wydaje mi sie, że temat jest otwarty... jak ktos ma pomysł to będe wdzięczny. :-)
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Rowny stosunek przekątnych

Post autor: kropka+ »

Faktycznie pomyliłam się.
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Rowny stosunek przekątnych

Post autor: timon92 »

Niech \(\displaystyle{ Z}\) będzie punktem przecięcia prostych \(\displaystyle{ AC,BD}\). Niech dwusieczna kąta \(\displaystyle{ CZD}\) przecina odcinek \(\displaystyle{ CD}\) w punkcie \(\displaystyle{ K}\).

Z zadania trzeciego z pierwszego etapu LXII Olimpiady Matematycznej wynika, że \(\displaystyle{ XY \perp \text{dwusieczna kąta }DZA \implies XY || ZK}\).

Na mocy twierdzenia Talesa i twierdzenia o dwusiecznej mamy \(\displaystyle{ \frac{CX'}{CY} = \frac{CZ}{CY''} = \frac{DZ}{DY''} = \frac{DY'}{DY}}\)

Jednakże \(\displaystyle{ CY=DY}\), więc musi być \(\displaystyle{ DY'=CX'}\). Drugiej równości dowodzi się analogicznie
tomek007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Rowny stosunek przekątnych

Post autor: tomek007 »

no dzieki, to by sie zgadzalo tylko, że zapomniałem dodać, że muszę to zadanie zrobić na kółko i raczej nie napiszę, że z zadania trzeciego jakiejs olimpiady cos wynika Faktycznie jak przyjmiemy tak jak jest w tej olimpiadzie to będzie się zgadzało... ale nie ma jakiegos sposobu, który można by w całosci wyjasnic tak, żebym mógł to załapać???
Awatar użytkownika
Mistrz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 637
Rejestracja: 10 sie 2009, o 09:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz / Warszawa
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 135 razy

Rowny stosunek przekątnych

Post autor: Mistrz »

To by się równało wyjaśnieniu zadania z trwającego konkursu, czego się nie robi. Póki nie minie termin oddawania zadań I serii OM raczej nikt Ci nie pomoże.
ODPOWIEDZ