kwadraty na bokach równoległoboku

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
kamila_2042
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2010, o 16:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 21 razy

kwadraty na bokach równoległoboku

Post autor: kamila_2042 »

Na zewnątrz równoległoboku ABCD, na jego bokach zbudowano kwadraty. Udowodnij, że środki symetrii tych kwadratów, także tworzą kwadrat.

Proszę o pomoc.
Z góry dziękuje.
nowheredense_man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 26 razy

kwadraty na bokach równoległoboku

Post autor: nowheredense_man »

Syntetycznie nie wiem jak to zrobić, analitycznie dość prosto, ale żmudnie (mam nadzieję, że ktoś pokaże inne rozwiązanie). A więc bez straty ogólności mogę sobie założyć, że jeden z boków ma długość jeden (jeśli tak nie jest to da się przeskalować do tego przypadku), ponadto umieśćmy wierzchołki równoległoboku w układzie współrzędnych tak, żeby \(\displaystyle{ A(0,0)}\), \(\displaystyle{ B(1,0)}\), \(\displaystyle{ C(a+1,b)}\), \(\displaystyle{ D(a,b)}\), gdzie \(\displaystyle{ a, b}\) stałe dodatnie. Wtedy łatwo pokazać, że środki symetrii kwadratów będą w punktach: \(\displaystyle{ S_1(1/2,-1/2)}\), \(\displaystyle{ S_2(1/2(a+b)+1,1/2(b-a))}\), \(\displaystyle{ S_3(a+1/2,b+1/2)}\) i wreszcie \(\displaystyle{ S_4(1/2(a-b),1/2(a+b))}\). Teraz można policzyć współczynniki kierunkowe odpowiednich prostych i pokazać, że iloczyny odpowiednich ich par będą wynosiły \(\displaystyle{ -1}\) (np. współczynnik prostej \(\displaystyle{ S_1S_2}\) pomnożony przez współczynnik prostej \(\displaystyle{ S_2S_3}\) powinien dać \(\displaystyle{ -1}\)). To sprawdziłem i tak faktycznie jest (tzn. sprawdziłem dla jednej pary współczynników kierunkowych i pomyślałem, że dla pozostałych jest tak samo, mam nadzieję, że się nie mylę(?)), jednak to jeszcze nie dowodzi, że dany czworokąt jest kwadratem. Trzeba jeszcze pokazać, że boki mają taką samą długość (tego już mi się nie chciało liczyć).
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

kwadraty na bokach równoległoboku

Post autor: timon92 »

Pokaż że zaznaczone trójkąty są przystające (bkb) - stąd dostaniesz równość odpowiednich odcinków. Następnie policz kąty i okaże się, że tam jest kąt prosty. Będzie to oznaczać, że to jest kwadrat
ODPOWIEDZ