zbadac podobienstwo trojkatow

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

zbadac podobienstwo trojkatow

Post autor: Chromosom »

polecenie: w trapezie \(\displaystyle{ ABCD}\) dluzsza podstawa ma dlugosc \(\displaystyle{ 30cm}\), krotsza podstawa \(\displaystyle{ 20cm}\), ramiona \(\displaystyle{ 13cm}\), punkt \(\displaystyle{ E}\) jest miejscem spadku wysokosci poprowadzonej od wierzcholka \(\displaystyle{ C}\) ,trzeba stwierdzic czy trojkaty \(\displaystyle{ \triangle BCE}\) oraz \(\displaystyle{ \triangle ABC}\) sa podobne. Bylo dzisiaj na pracy klasowej i nie wiem czy mam dobrze bo jedni mowili ze sa podobne, inni ze nie

ja najpierw obliczylem dlugosc \(\displaystyle{ |AC|}\): \(\displaystyle{ |AC|=\sqrt{25^2+12^2}=\sqrt{869}}\), po czym sprawdzilem czy trojkat \(\displaystyle{ \triangle ABC}\) jest prostokatny. Wyszlo mi ze nie jest poniewaz najdluzszy bok nie ma dlugosci rownej pierwiastkowi sumy kwadratow dwoch krotszych, a wiec trojkat nie moze byc podobny do innego, ktory jest prostokatny. jest to zrobione poprawnie?
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

zbadac podobienstwo trojkatow

Post autor: anna_ »

Prawie dobrze, ale \(\displaystyle{ |AC|=\sqrt{25^2+12^2}=\sqrt{769}}\)
ODPOWIEDZ