Pole trójkąta, a cięciwy okręgu.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
marzena92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 wrz 2010, o 17:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ozorków

Pole trójkąta, a cięciwy okręgu.

Post autor: marzena92 »

Kompletnie nie wiem jak się za to zadanie zabrać.

Z punktu C leżącego na okręgu o promieniu \(\displaystyle{ r = 10}\) poprowadzono dwie cięciwy CA CB równej długości. Kąt ABC ma miarę 30 stopni. Oblicz pole trójkąta ABC
Ostatnio zmieniony 9 wrz 2010, o 18:06 przez Justka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania. I spokojnie z tym rozmiarem czcionki...
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Pole trójkąta, a cięciwy okręgu.

Post autor: Sherlock »


Ponieważ \(\displaystyle{ |CA|=|CB|}\) to trójkąt ABC jest równoramienny z kątem przy wierzchołku równym \(\displaystyle{ \alpha=120^0}\).
Kąt środkowy AOC i kąt wpisany ABC są oparte na tym samym łuku więc \(\displaystyle{ \sphericalangle AOC=2 \cdot \sphericalangle ABC=60^0}\)
Zauważ, że trójkąt AOC jest równoboczny więc \(\displaystyle{ |AC|=10}\).
Pozostaje policzyć pole trójkąta ABC
marzena92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 wrz 2010, o 17:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ozorków

Pole trójkąta, a cięciwy okręgu.

Post autor: marzena92 »

Dziękuję bardzo Sherlocku za pomoc!:) przydało się i rozjaśniło sytuację, ale poznałam inny łatwiejszy dla mnie sposób.

Na kolejnej lekcji dostaliśmy zadanie do domu, połowę zrobiłam ale stanęłam w miejscu.

Trapez ABCD jest wpisany w okrąg w ten sposób że podst. AB trapezu jest średnicą okręgu. Kąt ostry trapezu jest równy 60' a przekątna ma długość 12. Wyznacz pole trapezu.

Obliczyłam że dolna podst = 8pierwiastkow z 3 a bok 4 pierwiastki z 3. Nie wiem jak obliczyć górną podstawę i wysokość która jest mi potrzebna do obliczenia pola.
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Pole trójkąta, a cięciwy okręgu.

Post autor: Sherlock »

Zauważ, że pole tego trapezu to suma pól pewnych trzech trójkątów równobocznych Wylicz r z trójkąta prostokątnego (kąt wpisany w okrąg oparty na średnicy jest prosty).

marzena92 pisze:ale poznałam inny łatwiejszy dla mnie sposób.
jeśli możesz napisz to rozwiązanie, chętnie poznam
ODPOWIEDZ