Trapez - 2 przypadki

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Mariusz1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 6 kwie 2010, o 15:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 32 razy

Trapez - 2 przypadki

Post autor: Mariusz1234 »

Kąty rozwarte trapezu mają \(\displaystyle{ 120^{ \circ }}\) i \(\displaystyle{ 150^{ \circ }}\) . Krótsza podstawa i krótsze ramię trapezu mają jednakową długość, równą \(\displaystyle{ 5}\) cm. Oblicz długość odcinka łączącego środki ramion tego trapezu. Rozważ dwa przypadki.

W pierwszym przypadku obliczyłem długość odcinka \(\displaystyle{ 10}\) cm. W drugim wiem, że ma wyjść \(\displaystyle{ 7,5}\) cm.

W każdym razie ja z kolei nie wiem jak rozróżnić te dwa przypadki. Czym drugi przypadek ma się różnić od pierwszego ? Tym, że kąt rozwarty \(\displaystyle{ 120^{ \circ }}\) ma być w pierwszym przypadku pomiędzy krótszą podstawą a krótszym ramieniem ? Ale znowu w drugim przypadku nie może być tak, że kąt \(\displaystyle{ 150^{ \circ }}\) jest pomiędzy krótszą podstawą a krótszym ramieniem. Mógłby to ktoś wyjaśnić ?
irena_1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 496
Rejestracja: 24 sie 2010, o 09:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 122 razy

Trapez - 2 przypadki

Post autor: irena_1 »

Ten drugi przypadek to trapez, w którym kąt między krótszą podstawa i krótszym ramieniem ma miarę \(\displaystyle{ 60^0}\). Drugi kąt przy krótszej podstawie ma \(\displaystyle{ 150^0}\). Kąt \(\displaystyle{ 120^0}\) to kąt między krótszym ramieniem a dłuższą podstawą.
ODPOWIEDZ