Jaka literą określa się środek okrągu?

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
nothing85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 sie 2010, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bełchatów

Jaka literą określa się środek okrągu?

Post autor: nothing85 »

i ogólnie litera środków w matematyce ,narazie
Awatar użytkownika
Quaerens
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2489
Rejestracja: 5 wrz 2007, o 13:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 439 razy
Pomógł: 181 razy

Jaka literą określa się środek okrągu?

Post autor: Quaerens »

\(\displaystyle{ S}\)
pawels
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 33 razy

Jaka literą określa się środek okrągu?

Post autor: pawels »

Nie wydaje mi się aby jakaś konkretna litera była przypisana do środka okręgu. Sam nie używam litery S, a środek okręgu opisanego oznaczam literą O a wpisanego I. Jeżeli jest więcej okręgów to zwykle dodaję indeksy.

Co do punkty S to oznaczany bywa w ten sposób środek ciężkości trójkąta. Środki odcinków oznaczam zazwyczaj literami M lub rzadziej S.

Co do innych nazw zawierających słowo środek, to środek perspektywiczny, albo środek potęgowy oznaczam literą P.

Należy jednak pamiętać, że większość tego typu rad nie musi byc powszechnie stosowana- zazwyczaj jest to konwencja wprowadzana przez nauczyciela albo autora książki. Dlatego pisząc pracę domową na lekcje geometrii nie wyjaśniałem dokładniej sformułowań typu "niech \(\displaystyle{ M=M(A,B)}\)', albo "skoro \(\displaystyle{ AB\parallel BC}\), to \(\displaystyle{ l(A,B,C)}\)". Jednakże robiłem tak, ponieważ na początku pierwszej klasy liceum wszystkie oznaczenia uległy standaryzacji. W innych tekstach- na przykład zadaniach na olimpiadzie zawsze wyjaśniałem nowe oznaczenia, poza tymi które są powszechnie przyjęte, albo dają się interpretować jednoznacznie.
Awatar użytkownika
Quaerens
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2489
Rejestracja: 5 wrz 2007, o 13:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 439 razy
Pomógł: 181 razy

Jaka literą określa się środek okrągu?

Post autor: Quaerens »

S też może być. Kwestia dowolna, aby było wyjaśnione o co chodzi.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Jaka literą określa się środek okrągu?

Post autor: bakala12 »

Środek okręgu to punkt i można go oznaczać dowolną dużą literą. Najczęściej stosowane są oznaczenia \(\displaystyle{ S}\) I \(\displaystyle{ O}\)
ODPOWIEDZ