Wielokąty i okręgi

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Agat5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 10 maja 2010, o 18:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Wielokąty i okręgi

Post autor: Agat5 »

Zad.1.
Oblicz stosunek pola sześciokąta foremnego opisanego na okręgu o promieniu długości \(\displaystyle{ 10 cm}\) do pola sześciokąta foremego wpisanego w ten okrąg.

Czy mogłabym prosić o podanie mi odpowiedzi do tego zadania, ponieważ nie jestem pewna wyniku.
Mi wyszło \(\displaystyle{ \frac{4}{3}}\)

Zad.2.
Przez punkt A leżacy w odległości \(\displaystyle{ 9 cm}\) od środka okregu o środku w punkcie O i promieniu \(\displaystyle{ 3 cm}\) poprowadzono dwie styczne do okregu w punktach B i C. Oblicz obwód i pole czworokata OBAC.

Czy mogłabym prosić o podanie mi odpowiedzi do tego zadania, ponieważ nie jestem pewna wyniku.
Mi wyszło obwód: \(\displaystyle{ 12 \sqrt{2} +6}\), a pole \(\displaystyle{ 18 \sqrt{2}}\)

Zad 3
W trójkat równoboczny o boku długości \(\displaystyle{ 6 m}\) wpisano koło, a nastepnie w koło wpisano drugi trójkąt równoboczny. Oblicz stosunek pola duzego do pola małego trójkata.

Czy mogłabym prosić o podanie mi odpowiedzi do tego zadania, ponieważ nie jestem pewna wyniku.
Mi wyszło 9 razy.

Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2010, o 23:03 przez xanowron, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Wielokąty i okręgi

Post autor: anna_ »

1 i 2 dobrze
3 źle
Agat5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 10 maja 2010, o 18:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Wielokąty i okręgi

Post autor: Agat5 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Trzecie spróbuję poprawić.

-- 13 cze 2010, o 20:58 --

Zad. 3.
W trójkat równoboczny o boku długości \(\displaystyle{ 6 m}\) wpisano koło, a nastepnie w koło wpisano drugi trójkąt równoboczny. Oblicz stosunek pola dużego do pola małego trójkąta.

Niestety mam problem z tym zadaniem.
Obliczyłam, że duży trójkąt ma pole \(\displaystyle{ 9 \sqrt{3}}\). Mam nadzieję, że to dobrze. Wiem jescze, ze promień wynosi \(\displaystyle{ \sqrt{3}}\) Ale nie umiem obliczyć małego trójkąta. Prosze o rozwiązanie zadania.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2010, o 23:03 przez xanowron, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
ODPOWIEDZ