3 zadania na twierdzenia. Trójkąt, trapez i okrąg.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
punisher20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2010, o 18:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

3 zadania na twierdzenia. Trójkąt, trapez i okrąg.

Post autor: punisher20 »

Zbliża się koniec roku i trzeba poprawić to i owo . Klika zadań, których rozwiązać nie potrafię, ale wystarczy jak mnie nakierujecie co trzeba zrobić, albo pokażecie to czego ja nie widzę w tej chiwli a dalej powinienem sobie poradzić .

1.Czworokąt wpisany w okrąg ABCD. Ma wymiary: DA = 4, AB = 8, BC = 3, DC = 6. Znajdz przekątnej długość DB.
2.Trójkąt ABC, h=6, AB = 8, DF = 5, a DC left|
ight| CB, DF left|
ight| AB. Oblicz pole trapezu BCDE.
Doszedłęm że trójkąt \(\displaystyle{ ABC\sim DCF}\), w skali\(\displaystyle{ k= \frac{8}{5}}\) (z tw. kk), a CF = \(\displaystyle{ \sqrt{ \frac{425}{16} }}\) .
3.Przekształć okrąg o wzorze \(\displaystyle{ (x-2)^{2}+(y-1)^{2}=3}\) względem punktu (-1;3) w skali (-0;2). Kompletnie nie wiem jak to zrobić ;/.



Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Załączam rysunki, chyba dobrze narysowane.
Awatar użytkownika
pelas_91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 838
Rejestracja: 7 cze 2007, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 71 razy

3 zadania na twierdzenia. Trójkąt, trapez i okrąg.

Post autor: pelas_91 »

Zadanie 1.
Czworokąt wpisany w okrąg = co zatem wiesz o kątach przy wierzchołkach C i A?
Zapisz Twierdzenie Cosinusów dla trójkątów ABD i BCD. Wystarczy rozwiązać układ równań.
punisher20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2010, o 18:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

3 zadania na twierdzenia. Trójkąt, trapez i okrąg.

Post autor: punisher20 »

Dzięki wielkie, wyszło mi 4,68, chyba dobrze. Proszę jeszcze o pomoc w pozostałych zadaniach, pilne bo na jutro mam sprawdzian

-- 13 cze 2010, o 11:36 --

Chyba udało mi się rozwiązac 2 zadanie. Obliczam pole równoległoboku BEDF, potem trójkąta DCF ( wysokosć uzyskuję mnożąc h=6 przez skalę \(\displaystyle{ k= \frac{5}{3}}\)), dodaję te pola do siebie i wychodzi że pole tego trapezu to 55cm2. Czy dobrze to zrobiłem?
Awatar użytkownika
pelas_91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 838
Rejestracja: 7 cze 2007, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 71 razy

3 zadania na twierdzenia. Trójkąt, trapez i okrąg.

Post autor: pelas_91 »

punisher20 pisze:Dzięki wielkie, wyszło mi 4,68, chyba dobrze.
Chyba jednak nie... Pokaż swoje obliczenia.-- 13 czerwca 2010, 17:52 --A drugie zadanie proszę przeredaguj bo czytam je i nie wiem o której wysokości myślisz pisząc "h" i skąd się nagle biorą punkty DF skoro zaczynasz treść zadania o trójkącie ABC?
ODPOWIEDZ