Dosyć podchwytliwe

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Ghostek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 10 maja 2010, o 21:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy

Dosyć podchwytliwe

Post autor: Ghostek »

Witam! Mam do rozwiązania zadanie. Utknąłem w połowie. Chciałbym kogoś prosić o pomoc w rozwiązaniu problemu. Treść zadania brzmi:

Dany jest kąt o mierze 60 stopni. Ramiona tego kąta przecięto prostą k prostopadłą do jednego z ramion i wpisano w niego dwa koła styczne do ramion kąta i do prostej k. Oblicz stosunek pola większego koła do pola mniejszego koła.

Powiem, gdzie jestem. Mianowicie promień dużego oznaczyłem u siebie jako R, a małego jako r. Środek małego okręgu oznaczyłem jako O, a dużego jako S. Przedłużyłem odcinek |OS| i uzyskałem trójkąt prostokątny. Kąt CAB to u mnie kąt prosty, ABC to kąt 1/2 alfa(30 stopni), a kąt BCA ma 60 stopni z własności kątów w trójkącie. Problem polega na tym, że nie umiem związać teraz faktów. Mógłby mi ktoś zaproponować jak obliczyć stosunek pól tych kół? Będę bardzo wdzięczny
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Dosyć podchwytliwe

Post autor: anna_ »

post358926.htm
Ghostek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 10 maja 2010, o 21:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy

Dosyć podchwytliwe

Post autor: Ghostek »

Z tym, że nie miałem skali podobieństwa. Można rozwiązać to zadanie bez skali podobieństwa? Tak w ogóle to na jakim etapie szkoły uczy się skali podobieństwa?
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Dosyć podchwytliwe

Post autor: anna_ »

Wydaje mi się, że w gimnazjum.
Ghostek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 10 maja 2010, o 21:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy

Dosyć podchwytliwe

Post autor: Ghostek »

Chyba masz rację. Już rozumiem skąd to się wzięło, ale to chyba się nazywało Twierdzenie Talesa. Mam rację?
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Dosyć podchwytliwe

Post autor: anna_ »

Twierdzenie Talesa ma trochę inną treść: Jeżeli ramiona kąta przecięte są prostymi równoległymi, to odcinki wyznaczone przez te proste na jednym ramieniu kąta, są proporcjonalne do odpowiednich odcinków na drugim ramieniu kąta.

W rozwiązaniu jest podobieństwo trójkątów.
Ghostek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 10 maja 2010, o 21:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy

Dosyć podchwytliwe

Post autor: Ghostek »

Ok, bardzo dziękuję. Już zrozumiałem o co chodzi Wielkie dzięki -- 11 maja 2010, o 22:21 --Wytłumacz mi jeszcze proszę jak przeszłaś w równaniu ze skalą podobieństwa z trzeciej od końca linijki w drugą od końca. Nie rozumiem jaka operacja została tam wykonana.
ODPOWIEDZ