Różne, trójkąt, koło, prostokąt, pola, przekątne, promienie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
kamilka257
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 23 maja 2009, o 14:01
Płeć: Kobieta
Podziękował: 17 razy

Różne, trójkąt, koło, prostokąt, pola, przekątne, promienie

Post autor: kamilka257 »

12. Punkt P należy do boku BC trójkąta równobocznego ABC. Odcinek AP=6 i tworzy z bokiem AB kąt 45 stopni. Oblicz pole ABC.

14. Podstawa trójkąta równoramiennego wynosi 4. Środek okręgu opisanego dzieli jedną z wysokości trójkąta na odcinki, których stosunek wynosi 3:5. Oblicz dł. ramienia trójkąta.

53. W równoległoboku, w którym boki mają dł. 1 i 3, symetralna krótszego boku przechodzi przez wierzchołek równoległoboku. Znajdź przekątne równoległoboku.

98. Dwusieczne kątów A i B trójkąta ABC przecinają okrąg opisany na nim odpowiednio w punktach K i L. Oblicz miary kątów czworokąta ABKL, wiedzącz, że kąt A= 60 stopni, kąt B=40 stopni.

103. Odcinki AK i BL są wysokościami trójkąta ostrokątnego ABC, a punkt S jest punktem ich przecięcia. Uzasadnij, że na czworokącie można opisać okrąg.

114. W kole o środku S poprowadzono cięciwę, która nie jest średnicą. Punkt A dzieli tę cięciwę na dwa odcinki o długościach 11 i 29. Odcinek AS=15. Oblicz promień okręgu.

Postanowiłam sobie, że przed maturą przerobię całe dwa zbiory zadań. Z niektórymi mam problem i proszę Was o pomoc. Wszystkie zadania, które wypisałam wyżej zaczęłam, ale w pewnym momencie utknęłam. Szczególnie zależy mi na zadaniach w układzie współrzędnych, bo nie wiem, co się stało, nic nie umiem zrobić, chyba jakiś wzór ciągle mylę, bo jestem pewna moich metod, a nie wychodzą mi wyniki Bardzo proszę o pomoc, bo za 2 dni matura.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Różne, trójkąt, koło, prostokąt, pola, przekątne, promienie

Post autor: florek177 »

12. bok trójkąta policz z tw. sinusów

14. \(\displaystyle{ R = \frac{5}{8} \, h \,\,\,}\) ; --> wzór na pole i pitagoras;

53. z pitagorasa policz symetralną, przekątną; drugą przekątną np. z pola połowy równoległoboku.

98. rozpisz kąty - kąty oparte na tym samym łuku.

103. na jakim czworokącie ?

114. kąt \(\displaystyle{ A = 180^{o} \,\,\,}\) odcinek AS dzieli na dwa: \(\displaystyle{ \,\,\, \alpha \,\,\, ;180^{o} - \alpha \,\,\,}\) ; do r zastosuj dwa razy tw. cosinusów.
kamilka257
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 23 maja 2009, o 14:01
Płeć: Kobieta
Podziękował: 17 razy

Różne, trójkąt, koło, prostokąt, pola, przekątne, promienie

Post autor: kamilka257 »

florek177 pisze:12. bok trójkąta policz z tw. sinusów
ale to 6 to nie jest wysokość trójkąta, więc policzyłabym sobie R tego małego trójkąta, które mi nie jest potrzebne, a nie mam R okręgu opisanego na całym trójkącie, żeby móc policzyć bok.. Mogę prosić o jeszcze jakąś małą wskazówkę?-- 3 maja 2010, o 11:29 --
florek177 pisze: 103. na jakim czworokącie ?
Nie ma w zadaniu nic więcej, żadnego rysunku. Chyba, że chodzi o to, że ja mam się zastanowić nad tym? Zaraz dojdę do tego zadania, rozwiązuję jeszcze poprzednie, bardzo dziękuję za cenne wskazówki!
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Różne, trójkąt, koło, prostokąt, pola, przekątne, promienie

Post autor: florek177 »

12.

\(\displaystyle{ \frac{|AP|}{sin(60)} = \frac{a}{sin(75)} \,\,\,}\) ; \(\displaystyle{ sin (75) = sin(45 + 30 )}\);

103.
może chodzi o czworokąt ABKL ?
wykazujesz, że sumy kątów naprzeciwległych są równe.
kamilka257
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 23 maja 2009, o 14:01
Płeć: Kobieta
Podziękował: 17 razy

Różne, trójkąt, koło, prostokąt, pola, przekątne, promienie

Post autor: kamilka257 »

W tym 12 zrobiłam dokładnie tak jak Ty, ale wydawało mi się, że to nie może być dobrze, bo eRy powinny być równe, skoro AP nie jest wysokością. Dziękuję jeszcze raz, ogromnie mi pomogłeś!
ODPOWIEDZ