Koło...

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
ironicx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 23 wrz 2006, o 17:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stolica :))))
Podziękował: 22 razy

Koło...

Post autor: ironicx »

Punkty A,B,C należą do okręgu o promieniu 9 cm. Środek tego okręgu należy do odcinka AB i sinus kąta BAC jest rowny 0,(5) Oblicz pole trojkata ABC. Wykonaj rysunek.

Wie ktos jak to ma wogole wygladac na rysunku? Z gory dzieki za pomoc
greey10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 31 lip 2006, o 18:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5 razy

Koło...

Post autor: greey10 »

jesli chodzi o rysunek no to wyznaszasz soebie dowolne 2 punkty na okregu a i c a punkt b jest punktem lezacy na srednicy wposlnej z punktem a a troche nagmatwalem ale mam nadzieje ze wiesz o co chodzi :> jednym slowem powstaje ci trojkat prostokatny abc
i potem liczysz \(\displaystyle{ \sin\a=0,(5)=\frac{BC}{AB}}\) gdzie ab=2r=18 dalej sobie poradzisz
\(\displaystyle{ \a=\angle{BAC}}\)
Ostatnio zmieniony 10 paź 2006, o 19:00 przez greey10, łącznie zmieniany 4 razy.
ironicx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 23 wrz 2006, o 17:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stolica :))))
Podziękował: 22 razy

Koło...

Post autor: ironicx »

Nie kumam...
ja mam taki rysunek mniej wiecej


......................A




.......C.............* (środek okręgu)



.......................B

I nie wiem dlaczego sinus to jest BC/AB u mnie to by było C*/AC dobrze to mam?
greey10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 31 lip 2006, o 18:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5 razy

Koło...

Post autor: greey10 »

ok juz skapnolem sie o co chodzi tak naprawde obie metody sa dobre wiec good job. ej bo tak naprawde to zalezy ktory trojkat prostokatny sobie wybierzesz ty wybrales ten mniejszy a ja po prostu wybralem wiekszy.
powiem Ci szczerze ze jak by miala byc ktoras z tych metod zla to bardziej moja :>
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

Koło...

Post autor: Lady Tilly »

Dobrze było, kąt BAC nazwijmy go \(\displaystyle{ \alpha}\) to kąt leżący przy wierzchołku A. Sinusem nazywamy stosunek przyprostokątnej leżącej na przeciwko kąta \(\displaystyle{ \alpha}\) do przeciwprostokątnej czyli 2r czyli \(\displaystyle{ sin\alpha=\frac{BC}{2r}}\) czyli \(\displaystyle{ \frac {1}{2}=\frac{BC}{18}}\)
ODPOWIEDZ