Lina i ciężarek.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Hadar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 2 mar 2008, o 20:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 2 razy

Lina i ciężarek.

Post autor: Hadar »

Witam. Mam problem z tym zadaniem. Nie jestem pewny czy dobrze odczytuje jego teść. Niby coś wyliczyłem, ale chyba o sprawdzenie mojej umiejętności korzystania z twierdzenia Talesa tu nie chodziło, więc obstawiam, że trzeba to zrobić inaczej.

Sznur o długości \(\displaystyle{ 12m}\) jest przymocowany do dwóch słupów tak, że jeden jego koniec znajduje się o \(\displaystyle{ 2m}\) niżej od drugiego. Odległość słupów wynosi \(\displaystyle{ 10m}\). W \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\) długości sznura, licząc od miejsca jego niższego zamocowania, zawieszony został ciężarek. W jakiej odległości od miejsca niższego zamocowania sznura od słupa będzie się znajdować miejsce zawieszenia ciężarka. Wynik podaj z dokładnością do \(\displaystyle{ 0,001m}\).

Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Lina i ciężarek.

Post autor: florek177 »

ciężarek będzie zaczepiony y - poniżej dolnego zaczepienia sznurka i x - od tego słupka.

\(\displaystyle{ x^{2} + y^{2} = 4^2 \,\,\,}\) ; \(\displaystyle{ \,\,\, ( 10 - y )^{2} + ( 2 + x )^{2} = 8^{2}}\)
ODPOWIEDZ