długości boków trapezu tworzące ciąg geometryczny

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
6m6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 27 sie 2008, o 14:30
Płeć: Kobieta
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 4 razy

długości boków trapezu tworzące ciąg geometryczny

Post autor: 6m6 »

Długości boków trapezu prostokątnego tworzą ciąg geometryczny . Ramię, które jest najkrótszym bokiem trapezu ma długość 1. Oblicz długość dłuższej podstawy trapezu.
Dochodzę do równania \(\displaystyle{ (q-1)(q^{5}+q ^{4}-q ^{2}+q+1)=0}\) i nie wiem jak dalej coś z tego wyciągnąć. A może jest jakiś inny sposób?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

długości boków trapezu tworzące ciąg geometryczny

Post autor: piasek101 »

Jedynym miejscem zerowym tego w długim nawiasie jest liczba ujemna - bo jedynym tego samego ale bez (+1) jest zero, a całość jest ściśle rosnąca.

Ps. Kiedyś to robiłem mozesz poszukać - nie pamiętam aby były problemy.
TheBill
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2372
Rejestracja: 25 paź 2009, o 11:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

długości boków trapezu tworzące ciąg geometryczny

Post autor: TheBill »

Mam problem z tym zadaniem...
Znalazłem tylko to: 102088.htm
Ale tam zadanie różni się od powyższego. Tutaj jest narzucone, że ramię prostopadłe do podstaw wynosi \(\displaystyle{ 1}\). Natomiast nie wiem, które będzie wynosić \(\displaystyle{ q}\), a które \(\displaystyle{ q^2}\).



1. przypadek. Jeżeli \(\displaystyle{ q}\) będzie krótsza podstawa, to z Pitagorasa jest równanie:

\(\displaystyle{ (q^3-q)^2+1=(q^2)^2}\)

Z tego dodatnie wyniki to: \(\displaystyle{ q_1=1 \vee q_2= \sqrt{1+ \sqrt{2} }}\)

2. przypadek. Jeżeli \(\displaystyle{ q}\) będzie drugim ramieniem, to z Pitagorasa jest równanie:

\(\displaystyle{ (q^3-q^2)^2+1=q^2}\)

Po przekształceniu: \(\displaystyle{ (q-1)(q^5-q^4-q-1)=0}\). Z wolframa wiem, że drugi nawias ma rozwiązanie: \(\displaystyle{ q \approx 1.49709}\)

Odpowiedź z książki wynosi: \(\displaystyle{ q_1=1 \vee q_2= \sqrt{1+ \sqrt{2} }}\)

Pytania:
1. Skąd mam wiedzieć który bok jest krótszy, czy ramie czy podstawa? Jeżeli przyjmę, że krótsza jest podstawa i wynosi \(\displaystyle{ q}\), to zadanie jest do rozwiązania. Co jeśli jest odwrotnie? Równanie z drugim Pitagorasem nie da się rozwiązać...
2. Dlaczego w odp. nie ma założenia, że \(\displaystyle{ q}\) musi być różne od 1? Wtedy trapez jest kwadratem, więc każdy bok jest najkrótszym a zarazem najdłuższym bokiem? bez sensu...
Awatar użytkownika
Mortify
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 768
Rejestracja: 22 lis 2007, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / MIMUW
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 164 razy

długości boków trapezu tworzące ciąg geometryczny

Post autor: Mortify »

Można "założyć", że autor tego zadania w podręczniku miał na myśli to, jak liczymy boki PO KOLEI

dlaczego mamy zakładać, że \(\displaystyle{ q \neq 1}\) ? Przecież wyszło jedno rozwiązanie: \(\displaystyle{ q_1 = 1}\) czyli dokładnie to, co mówisz o kwadracie..

Pozdrawiam
TheBill
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2372
Rejestracja: 25 paź 2009, o 11:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

długości boków trapezu tworzące ciąg geometryczny

Post autor: TheBill »

Więc moim zdaniem powinno być "Długości kolejnych boków trapezu prostokątnego tworzą ciąg geometryczny". Mam nadzieję, że na maturze nie będzie takich nieścisłości...
Mortify pisze:dlaczego mamy zakładać, że \(\displaystyle{ q \neq 1}\) ? Przecież wyszło jedno rozwiązanie: \(\displaystyle{ q_1 = 1}\) czyli dokładnie to, co mówisz o kwadracie..
W którym przypadku jest jedno rozwiązanie \(\displaystyle{ q=1}\) ? W tym i w tym przypadku są dwa rozwiązania, z czego \(\displaystyle{ q=1}\) należy odrzucić, bo moim zdaniem kwadrat nie ma najkrótszego boku
Awatar użytkownika
Mortify
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 768
Rejestracja: 22 lis 2007, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / MIMUW
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 164 razy

długości boków trapezu tworzące ciąg geometryczny

Post autor: Mortify »

Hmm to już kwestia umowy, jak mamy rozumieć najkrótszy.. czy jako mniejszy równy długością od pozostałych czy jako mniejszy.

Ja bym się jednak upierał, że w kwadracie dowolny bok jest zarazem najkrótszy i najdłuższy.

Ups, niefortunnie się wyraziłem z tym "jednym" rozwiązaniem. Chodziło mi, że wśród rozwiązań otrzymaliśmy kwadrat.
ODPOWIEDZ