Dwa różne punkty o tej samej nazwie...na rysunku z soczewką

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Panda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: 31 maja 2008, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 28 razy

Dwa różne punkty o tej samej nazwie...na rysunku z soczewką

Post autor: Panda »

Witam.

Nie dotyczy to czysto geometrii, bo mowa o sytuacji bardziej na rysunku, na którym zobrazowana jest droga promienia światła przez soczewkę, ale tak czy inaczej mam pytanie. Zdziwiła mnie lekko fizyczka, bo na jednym rysunku oznaczyła dwa razy ten sam punkt argumentując, że są tak samo oddalone od soczewki. Ja rozumiem, że jak patrzymy w lustro to widzimy to samo, ale to przeczy temu, co wiem o podstawowych zasadach geometrii. Z drugiej strony różnie to może być, bo to nie jest przecież zwykły rysunek geometryczny. Nie chciałbym podważać kompetencji nauczyciela, bo w końcu to nie ja mam magistra, ale nie takie błędy u magistrów widziałem - szczególnie, że przecież nie matmy uczy. Dlatego mógłby mi ktoś napisać jak to jest naprawdę - może być dwa razy punkt F, czy jakikolwiek na rysunku, jeśli jest po obu stronach oznaczonej soczewki, czy tam zwierciadła? Ja wiem, że to bardziej specyficzny rysunek, nie czysta geometria a chyba nawet schemat, ale chciałem się Was zapytać jak to jest, bo głupoty sobie do głowy nie dam wbić, innym też nie, bo potem będą bzdury na gimnazjalnym pisać

Czółko, i żeby ciepło było
Awatar użytkownika
osa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 18 lut 2010, o 16:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 37 razy

Dwa różne punkty o tej samej nazwie...na rysunku z soczewką

Post autor: osa »

dużą literą F oznaczamy zazwyczaj ognisko. Zarówno soczewki jak i zwierciadła. W przypadku soczewki są 2 ogniska, równo od niej oddalone po obu stronach. Z arcyscisłego punktu widzenia nie jest to jakieś przesadnie dobre, ale przyjęło się oba oznaczać literą F. Nie daj sie zmylić oznaczeniami w stylu
\(\displaystyle{ F_{1}}\), bo to nie jest "pierwsze" ognisko, tylko ognisko pierwszej soczewki. (mówie tu o oznaczeniach zwyczajowych). Twoja nauczycielka nie popełnia więc błędu. Takie oznaczenia używane są również w środowisku akademickim. W przeciwieństwie do geometrii, w fizyce rysunek będzie zazwyczaj tylko pomocniczy, do rozwiązania zadania, więc raczej nie grozi ci pomylenie ognisk.
Panda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: 31 maja 2008, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 28 razy

Dwa różne punkty o tej samej nazwie...na rysunku z soczewką

Post autor: Panda »

OK, dzięki, o to właśnie chodziło Czółko.
ODPOWIEDZ