Twierdzenie sinusów - żeglarski dryf

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Marge92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 125
Rejestracja: 14 lis 2009, o 10:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: war-maz
Podziękował: 49 razy

Twierdzenie sinusów - żeglarski dryf

Post autor: Marge92 »

"Pod jakim kątem względem prądu rzeki sternik kieruje łódź, jeżeli płynie ona po prostej tworzącej z kierunkiem prądu rzęki kąt 30 stopni, prędkość prądu rzeki wynosi 1 m/s, a prędkość własna łodzi 1,5 m/s?"

Znam twierdzenie sinusów i pewnie sobie poradzę z obliczeniami. Ale powiem szczerze, że nie wiem nawet jak narysować ten trójkąt. Mój tata mówi, że to jest związane z jakimś żeglarskim dryfem. Narazie doszłam tylko do tego, że mam trzy półproste wychodzące z jedno punktu: gdzie jedna to prąd rzeki, druga to linia, po której płynie starek, a trzecia, to ta, po której płynąłby statek, gdyby nie było prądu. I to by było na tyle. Nie mam pojęcia, czy mogę połączyć jakoś końce tych półprostych. Czy to będzie trójkąt prostokątny, a w nim drugi, czy jak...
Awatar użytkownika
EnsamVarg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 226
Rejestracja: 16 sty 2010, o 23:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ensam.varg@mail.ru
Pomógł: 30 razy

Twierdzenie sinusów - żeglarski dryf

Post autor: EnsamVarg »

Wektor predkosci wypadkowej (sumy predkosci wlasnej lodki i predkosci nurtu) lezy pod katem 30 stopni do wektora predkosci nurtu. Znamy tez dlugosci: wektora nurtu rzeki: 1, i predkosci wlasnej lodki: 1.5
Pamietajac, suma dwoch wektorow (predkosc wypadkowa) to przekatna (z odowiednim zwrotem) rownolegloboku rozpietego przez te wektory, mozemy naszkicowac te sytuacje.
Czyli tak: mamy rownoleglobok, dlugosci bokow: 1 i 1.5. Kat miedzy przekatna, a krotszym bokiem ma miare 30 stopni. Mamy obliczyc kat miedzy bokami tego rownolegloboku.
Awatar użytkownika
Marge92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 125
Rejestracja: 14 lis 2009, o 10:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: war-maz
Podziękował: 49 razy

Twierdzenie sinusów - żeglarski dryf

Post autor: Marge92 »

Faktycznie. Już zrobiłam zadanie, dzięki wielkie

Wyszło, w zaokrągleniu, 49 stopni.
ODPOWIEDZ