Wkręg wpisany w trapez pr. - matura poziom rozszerzony

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
spencer91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2010, o 16:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KrK
Podziękował: 1 raz

Wkręg wpisany w trapez pr. - matura poziom rozszerzony

Post autor: spencer91 »

Witam dostałem na ferie zestaw kilku zestawów matury z matematyki z poziomu rozszerzonego. Jedno z zadań przedstawiam poniżej
AU
AU
d929bf8bac3f2ed7m.jpg (6.54 KiB) Przejrzano 57 razy
[/url]
mam do niego rozwiązanie ale go nie rozumiem, zaznaczyłem pytajnikami fragmenty rozwiązania których nie rozumiem,
ad 2. jak uzasadnić
ad 4. wiem ze chodzi o trójkąt BCO ale co dokładnie to oznacza i skąd się wzielo (na podstawie jakiego twierdzenia) tego nie wiem, proszę o wyjaśnienie, serdecznie dziękuje
Awatar użytkownika
Mu?ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 19 sty 2010, o 20:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Pomógł: 4 razy

Wkręg wpisany w trapez pr. - matura poziom rozszerzony

Post autor: Mu?ek »

Ad. 2 Jak wiadomo środek okręgu leży na przecięciu dwusiecznych kątów. Skoro
\(\displaystyle{ \alpha + \beta = 180\\
\frac{\alpha}{2}+\frac{\beta}{2}=90\\
\left| \sphericalangle COB\right| = 180 - \frac{\alpha}{2}-\frac{\beta}{2}=90}\)


Ad. 4. No to jest wzór na pole trójkąta prostokątnego: połowa iloczynu długości ramion - są pod kątem prostym czyli długość \(\displaystyle{ OC}\) jest równa wysokości opuszczonej na bok \(\displaystyle{ OB}\). Natomiast \(\displaystyle{ r}\) jest prostopadły do przeciwprostokątnej, czyli jest wysokością opuszczoną na \(\displaystyle{ BC}\).
spencer91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2010, o 16:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KrK
Podziękował: 1 raz

Wkręg wpisany w trapez pr. - matura poziom rozszerzony

Post autor: spencer91 »

Mułek pisze:Ad. 2 Jak wiadomo środek okręgu leży na przecięciu dwusiecznych kątów. Skoro
\(\displaystyle{ \alpha + \beta = 180\\
\frac{\alpha}{2}+\frac{\beta}{2}=90\\
\left| \sphericalangle COB\right| = 180 - \frac{\alpha}{2}-\frac{\beta}{2}=90}\)
Teraz już wiadomo, szczerze mówiąc wcześniej nie wiedziałem
Mułek pisze:Ad. 4. No to jest wzór na pole trójkąta prostokątnego: połowa iloczynu długości ramion - są pod kątem prostym czyli długość \(\displaystyle{ OC}\) jest równa wysokości opuszczonej na bok \(\displaystyle{ OB}\). Natomiast \(\displaystyle{ r}\) jest prostopadły do przeciwprostokątnej, czyli jest wysokością opuszczoną na \(\displaystyle{ BC}\).
No tak... wzór na pole... gdyby to zapisali w odpowiedziach troche inaczej to bym się zorientował a tak to niemogłem dojść do tego, dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ