Oblicz długość boku, podstawy, przekątnej i obwodu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
m?ody13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2010, o 13:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków

Oblicz długość boku, podstawy, przekątnej i obwodu

Post autor: m?ody13 »

Witam, jako, że byłem chory i nie było mnie na kilku lekcjach z matematyki w szkole mam problemy z rozwiązaniem 2 zadań:

1) Pole kwadratu wynosi 144. Oblicz długość jego boku, obwód i długość przekątnej.

2) Pole trapezu równoramiennegio jest równe 80. Jego wysokość ma długość 8, a jedna z podstaw 16. Oblicz długość drugiej podstawy i obwód tego trapezu.

Jeśli można to prosiłbym o wytłumaczenie co powinno być jak i dlaczego, gdyż nie moge tych zadań rozwiązać, niby na pierwszy rzut oka są łatwe, ale jednak trudne po przeczytaniu dokładnie ich treści..
bronek_arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 24 sty 2010, o 13:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: augustów

Oblicz długość boku, podstawy, przekątnej i obwodu

Post autor: bronek_arek »

1) Wzór na pole kwadratu wynosi P=\(\displaystyle{ a ^{2}}\) i należy pod ten wzór podstawić liczbę 144 za miast P. I wtedy bez problemu wyliczamy a. Czyli bok wyszedł nam 2. Teraz liczymy obwód. Wzór na obwód kwadratu jest taki : Ob=4a. Obwód wyszedł 48. A wzór na przekątną kwadratu to \(\displaystyle{ d=a \sqrt{2}}\). czyli przekątna to \(\displaystyle{ d=12 \sqrt{2}}\)

2)wzór na pole trapezu \(\displaystyle{ P= \frac{a+b}{2} \cdot h}\)
No i robimy tak jak wczesniej ze podstawiamy pod wzór nasze dane i wyliczamy krótszą podstawę. Krótsza podstawa wynosi 4.
Do obwodu potrzebne jest nam także długość ramion. Długość ramiona jednego wynosi \(\displaystyle{ c ^{2}=8 ^{2} +6 ^{2}=100}\) zyli po wyciągnięciu pierwiastka z liczby 100 wychodzi ramię 10. Obwód jest równy= 10+10+4+16=40
m?ody13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2010, o 13:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków

Oblicz długość boku, podstawy, przekątnej i obwodu

Post autor: m?ody13 »

No tak ale skoro w zadaniu 1) wywnioskowałem 144=a kwadrat to skąd wyjdzie ten bok 2?

i w zadaniu 2) własne jak podstawić te liczby żeby wyszło 4, bo jakoś mi nie wychodzi?
ODPOWIEDZ