Trójkąt prostokątny (ciąg geometryczny i dwusieczna)

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
beta666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 11 lis 2006, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Trójkąt prostokątny (ciąg geometryczny i dwusieczna)

Post autor: beta666 »

1. W trójkącie prostokątnym długości wysokości i środkowej poprowadzonych z wierzchołka kąta prostego oraz długość przeciwprostokątnej tworzą ciąg geometryczny. Oblicz pole trójkąta wiedząc, że iloczyn wszystkich trzech wyrazów ciągu jest równy 8.

2. Przyprostokątne trójkąta prostokątnego są równe a i b. Oblicz długość dwusiecznej kąta prostego zawartej w tym trójkącie. (jak robiłam z zależności dwusiecznej kąta do ramion to wychodziło mi równanie kwadratowe i mega przekształcenia, a to chyba nie o to chodzi)
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Trójkąt prostokątny (ciąg geometryczny i dwusieczna)

Post autor: piasek101 »

1.
\(\displaystyle{ \frac{a}{q}; a; aq}\) - podany ciąg , z zadania masz ich iloczyn , czyli a = 2 .

Środkowa (taka jak w zadaniu ) to połowa przeciwprostokątnej.

2. Np z pól tych trzech trójkątów.
beta666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 11 lis 2006, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Trójkąt prostokątny (ciąg geometryczny i dwusieczna)

Post autor: beta666 »

ale nie mamy q w tym pirwszym ? A poza tym skąd wiadomo że długość jest połową ? To że dzieli na pół to wiem, ale że długość też jest połową ?-- 24 stycznia 2010, 13:03 --a w drugim jak z pól skoro nie mamy wysokości, a dwusieczna nie jest wysokością ani jednego trójąta
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Trójkąt prostokątny (ciąg geometryczny i dwusieczna)

Post autor: piasek101 »

beta666 pisze:(*)ale nie mamy q w tym pirwszym ? (**)A poza tym skąd wiadomo że długość jest połową ? To że dzieli na pół to wiem, ale że długość też jest połową ?

(***)a w drugim jak z pól skoro nie mamy wysokości, a dwusieczna nie jest wysokością ani jednego trójąta
(*) wymnóż co podałem.
(**) środkowa poprowadzona do przeciwprostokątnej ma długość promienia okręgu opisanego na trójkącie prostokątnym, a ten (promień) to połowa przeciwprostokątnej.
(***) ze wzoru z sinusem kąta między bokami.
beta666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 11 lis 2006, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Trójkąt prostokątny (ciąg geometryczny i dwusieczna)

Post autor: beta666 »

Dalej nie czaje pierwszego, po wymnożeniu wynika że a=2 ok, ale q ?-- 24 stycznia 2010, 13:26 --ok, już mam dzięki
ODPOWIEDZ